Idén is megrendezik a Cseh Filmkarnevált, ám a mindenki számára jól ismert és az unalomig ismételt körülmények okán ezúttal a saját kanapénkról élvezhetjük a cseh filmcsemegéket, mivel az esemény természetesen on-line zajlik majd április 14 és 18 között.
"A Cseh Filmkarnevál most olyan időszakban érkezik Önökhöz, amikor a zenés, táncos, színes álarcos utcai felvonulások helyett inkább csak magányos árnyak bukkannak fel az utcákon, azok is egy kaptafára készült maszkokban. A féktelen ünneplés helyett viszont megállhatunk, körülnézhetünk, elgondolkodhatunk – és erőt gyűjthetünk a következő szezonra. Az öt film, amelyet az idén online mutatunk be, mintha éppen egy ilyen elmélkedésre született volna". - Olvassuk a Cseh Centrum igazgatója, Adéla Gálová köszöntőjében.
És most nézzük, mi ez az öt film. A karnevált a Havel című, Vaclav Havel életét feldolgozó dráma nyitja, azonban, ahogy arra a film rendezője is figyelmeztet, senki se várjon a filmtől politikai portrét. Mivel "ez a film Havel viharos magánéletére fókuszál, amelyben domináns szerep jut az igazságért és a jó ügyért vívott harcnak, az üldöztetésnek, bebörtönzésnek, és a szerelmi kapcsolatoknak, a saját kételyeinek és a humornak is. Mindezek középpontjában a feleségéhez, Olgához fűződő szokatlan, de annál erőteljesebb kapcsolata áll".
Az Öregfiúk című road movie főszereplője Amerikából érkezik haza Csehországba, de nem akármilyen állapotban, és nem is akármilyen küldetéssel. "Amerikából érkezik a prágai repülőtérre az emigráns Vlastimil Reiner, háborús veterán és egykori politikai fogoly. Már bőven túl van a nyolcvanon, kerekesszékhez kötve jelentős mértékben mások segítségére szorul. A repülőtéren várja régi barátja, Antonín, akivel annak idején együtt harcolt a kommunistaellenes ellenállásban. Hamarosan kiderül, Vlastimil azért utazott Csehországba, hogy megvalósítsa élete utolsó küldetését. Felkutatni és megölni Václav Mráz kommunista államügyészt, akit a rendszerváltást követően a bíróságok nem tudtak, vagy nem akartak megbüntetni az 50-es években elkövetett gaztetteiért."
A kétszer is vetítésre kerülő Zenétől hajtva című dokumentumfilm nem kevesebbet ígér, mint szexet, drogokat és rock'n'rollt - kerekesszéken. "A The Tap Tap zenekar tagjai – a prágai Jedlička Intézet fogyatékkal élő egykori diákjai – egy dolgot világosan látnak. Teljes gőzzel nyomulnak és kiélvezik az élet minden pillanatát. Énekelnek, zenélnek, szeretnek, utaznak, szórakoznak. Mindnyájukat összeköti a zene iránti szeretet, a koncertekért és a zenekarért való lelkesedés, amelyet több mint húsz éve Šimon Ornest karnagy alapított".
Kortárs téma a középpontja a Drónpilóták című alkotásnak, amely "két barát története napjainkban játszódik Prágában, ahol jól menő drónkölcsönzőt működtetnek. Amikor az egyik főhős úgy dönt, hogy teljesen más célra fogja használni a drónt, a céges ügyek kezdenek összekuszálódni..."
A filmkarnevált a lengyel Agnieszka Holland rendezésében készült Sarlatán zárja , melynek főszereplője a "korát megelőző orvosfenomén, Jan Mikolášek csehszlovák gyógynövényszakértő emberek millióit gyógyította. Sikerekben és bukásokban gazdag életén keresztül a XX. századi Kelet-Európa korszakai és gondolkodásmódja tárul elénk."
A filmekről, a programról és a jegyvásárlási lehetőségekről a Cseh Centrum honlapján, illetve az esemény Facebook oldalán olvashatnak.
A Cseh Filmkarnevál a Cseh Centrum szervezésében valósul meg. Szakmai partnere a Budapest Film, főtámogatója a Staropramen. A program a Budapesti Tavaszi Fesztivál online programcsokor részét képezi.