Ez a hét ugyancsak bővelkedik a jobbnál jobb "szlávos" eseményekben. Előadás, filmklub, kiállítás, színház, na és az Irodalom Éjszakája. Mutatjuk.
Ma,vagyis 25-én, hétfőn 17 órakor folytatódik a Pázmány Péter Katolikus Egyetem lengyel és a szeptemberben induló orosz tanszékének sorozata, a Szlavisztikai Műhely. A téma roppant izgalmas, arról lesz szó, "Kell-e félni Oroszországtól?". Az előadó Stier Gábor, külpolitikai újságíró, Oroszország-szakértő. A helyszín a Sophianum 204-es terme a Mikszáth téren. Bővebben a Facebook eseményben.
Szerdán, 27-én, 17.30-kor Közép-Európa Filmklub indul az ELTE BTK Közép-Európa tanulmányok MA és a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézet szervezésében. Elsőként a Hekusok (Psy) című lengyel akciófilmet nézhetik meg az érdeklődők. A vendég Mitrovits Miklós történészl, az MTA munkatársa lesz, akivel a lengyel átmenet kérdéseiről beszélgetnek. Helyszín: Múzeum krt. 6-8, földszint, 11-es terem. Facebook esemény.
Este hétkor pedig a Magyarországi Szerb Színház adja elő az Avala Express XX című darabot szerb nyelven a Nemzeti Színházban.
28-án, csütörtökön, 18 órakor fotókiállítás nyílik a Lengyel Intézetben A visszavett város. Fotóriport Varsóról 1918-1939 címmel. „Bizonyos témák még mindig aktuálisak, egyes fotók nosztalgiát ébresztenek, mások megnevettetnek vagy bámulatba ejtenek egzotikájukkal. Megint mások megdöntik a lengyel fővárosról kialakult sztereotipizált, idealizált képet. A kiállítás főhősei Varsó lakói. Szeretnénk megmutatni, hogy valójában nem is olyan távoli ez az időszak.” -nyilatkozta Katarzyna Madoń-Mitzner; ahogy a Lengyel Intézet honlapján olvasható.
Szintén 28-án, 19 és 23 óra között lesz idén az Irodalom Éjszakája, melyen a következő országok vesznek részt: Ausztria, Belgium, Bulgária, Csehország, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Izrael, Japán, Lengyelország, Magyarország, Nagy Britannia, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Szlovákia és Törökország. A programot idén első ízben a főváros mellett Debrecenben is megrendezik. Részletek a budapesti és a debreceni rendezvény Facebook eseményeiben.
30-án szombaton, 14 órától közös múzeumlátogatást szervez a BALKANINFO.hu és Szláv info a Budapesti Történeti Múzeumba, ahol a Szerb székesegyház a Tabánban - Az eltűnt Rácváros emlékezete című kiállítást lehet megtekinteni. "A kiállítás a budai szerb székesegyház egykori helyétől kiindulva, időben visszafelé haladva mutatja be a székesegyház és környezete történetét, az épületnek a tabáni szerb közösség életében, illetve a budai városképben betöltött szerepét." - olvassuk az esemény Facebook oldalán.