A héten a varázslaté és a meséé lesz a főszerep: lesz lengyel-magyar mesefesztivál és bemutatják a varázslatos Csehországot. De azért a tudománynak is jut hely.
Az InArt Alapítvány szervezésében,a Wacław Felczak Alapítvány támogatásával, Lengyelország budapesti nagykövete, prof. Jerzy Snopek, Magyarország varsói nagykövete, Kovács Orsolya Zsuzsanna, a lengyel Könyv Intézet (Instytut Książki) védnökse alatt rendezik meg a gyermekeknek szóló “Mesebeli országok” Fesztivált.
A „Mesebeli országok” oktatási-művészeti projekt 3-15 év közötti gyerekeknek, illetve szüleinek és tanáraiknak szól. A szervezők célja, hogy a résztvevőket aktív közreműködésre ösztönözzék a kultúra tevékeny alakítása és ápolása terén. A fesztivál alapját magyar illetve lengyel népmesék és mondák képezik. Ezek a történetek, amelyek az élet-halál ellentétével, a jó és rossz küzdelmével, értékek összecsapásával, cselszövéssel, ármánnyal és szerelemmel foglalkoznak, azzal a céllal születtek, hogy megmagyarázzák a természet jelenségeit, segítsenek értelmezni a világot, és a minket körülvevő jelenségeket. Így a monda – amely leírja a nemzedékek tapasztalatait és magában hordozza a népi bölcsességeket –időtlen médiumnak minősül. A február 8-28 között megrendezésre kerülő kiállítás kiváló lengyel és magyar gyermekkönyv illusztrátorokat, valamint olyan iparművészeket lát vendégül, akiknek munkáit a népmesék, a folklór és a természet inspirálja. A reprezentatív, közel 100 munkát felvonultató tárlat az Art Quarter Budapest alkotóközpontban lesz látható (1222 Bp. Nagytétényi út 48-50.). Itt interaktív játszótér várja majd a gyerekeket, ahol szabadon használhatják, kipróbálhatják mindazokat a könyveket, különleges játékszereket, bútorokat, berendezési tárgyakat, amelyek formatervezését a mesék, a folklór és a természet inspirálta. Februárban, több időpontban és helyszínen, művészeti-irodalmi workshopok, kreatív műhelyek várják az érdeklődőket mesekönyv illusztrátorok és írók vezetésével - derül ki a Lengyel Intézet honlapjáról. (További információk: http://wonderlandfestival.hu).
A Cseh Centrumban is varázslat lesz a héten: február 6-án öt órakor mutatják be a Varázslatos Csehország című útikönyvet. Csehországról röviden mesél és a szerzőket kérdéseivel ostromolja: Oláh Andrea rádiós műsorvezető, újságíró. A Csehországot évtizedek óta járó szerzők mind a négyen jelen lesznek: Kocsis Péter, Marton Jenő, Munkácsi Zsolt és Vétek György.
8-án, pénteken az Orosz Tudomány Napját ünneplik az Orosz Kulturális Központban. Ennek alkalmából három dokumentumfilmet vetítenek: Vlagyimir Ipatyjev. Az élet kémiája (r.: Alekszej Vasziljev), Zaharij Arkusz-Dantov: Egy amerikai legenda orosz atyja (r:Alekszej Burikin), Orosz diadal idegenben. Ponjatov mérnök a videókorszak úttörője (r.: Guli Tagijeva). A vetítés orosz nyelvű, és hatkor kezdődik.
Szintén 8-án, és szintén hatkor a ljubljanai Zeneakadémia és a Liszt Ferenc Zeneakadémia hallgatóinak koncertje lesz a Zeneakadémia X. termében.
És egy előzetes mér jövő hétfőre, 11-ére: A Lengyel Intézet PL_AKÁTOK kiállítássorozatánal követező eseménye Tomasz Kipka művészetének bemutatása. A lengyel művész bevallása szerint a plakát számára egyenrangú a grafikai emblémával, a tipografikus elemmel vagy borítótervvel. „A tervezés kimerítő szellemi munka. Minden ötlet a fejben születik, ezt követően papírra vetjük különféle technikák segítségével, majd még mielőtt a közönség elé kerül, ellenőrizzük”. Bővebb info a honapjukon.