A Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál jobbnál jobb filmjeiből mi most csak a szláv vonatkozásúakra koncentráltunk és gyűjtöttük csokorba őket egy poszt keretében. A konklúzió pedig nem más mint, hogy nem érdemes kihagyni ezt a fesztivált (sem).
Bosnyák:
Az én háborúm (r. Lidija Zelovic, 2015)
Hogy dolgozod fel a háborúban átélteket? Hogy tudod garantálni, hogy a gyermekeidnek ne kelljen ezt a terhet cipelniük? Lidija Zelovic a boszniai Szarajevóban nőtt fel, akkor még Jugoszláviában, míg az 1992-es polgárháború ketté nem szakította a lakosságot. Ő maga 1993-ban Hollandiába menekült. A BBC háborús tudósítójaként, később pedig filmkészítőként folyamatosan az igazság nyomában járt. Mi történik egy családdal jóval azután, hogy a háború véget ér? Személyes filmjén dolgozva Lidija úgy érzi, hogy az igazi háború az emberekben tombol. Még benne is. Hogy a múltat maga mögött hagyhassa, és hogy megszabaduljon a menekült-léttől, kétségbeesetten próbálja megtalálni a gyűlölet forrását…
2016. szeptember 28. l Ódry Színpad l 15.00
2016. szeptember 28. l Olasz Kultúrintézet l 19.00
Az azonosítatlanok (r. Marija Ristic, 2015)
1999 tavaszán szerb erők pár nap leforgása alatt négy koszovói faluba betörve lemészárolták a kisebbségi albán civil lakosságot. Mind az áldozatok, mind az elkövetők hátborzongató élményeket elevenítenek fel a támadásokról, Egy védett tanú – egykori tagja a Jugoszláv Hadsereg egyik leghírhedtebb koszovói egységének, a Sakáloknak – úgy dönt, hogy beszámol a véres mészárlásokról, amelyekben 20 éves korában ő maga is részt vett. A halottak egy részét a rendőri kiképző központban, Batajanicában tüntették el, mindössze néhány kilométerre a szerb fővárostól. A film két éven át tartó nyomozáson alapul, és azon kívül, hogy a lidérces eseményeket bemutatja, felfedi az azonosítatlanok nevét is – azokét, akik a parancsokat kiadták. Az „Azonosítatlanok” a háborús bűnökről és azok eltussolásáról szól.
2016. szeptember 28. l Ódry Színpad l 13.15
2016. szeptember 29. l Premier Kultcafé kisterem l 12.45
Bosznia, Bosznia (r. Németh Gábor Péter, 2012)
1992-ben, Boszniából, egy pszichiátriai intézet betegeit a háború elől Magyarország legnagyobb menekülttáborába menekítik, ahol egy ideiglenes zárt osztály hoznak létre számukra. Jóval a háború befejezte után türelmetlenül várják, hogy hazatérhessenek Ügyük a politika és bürokrácia útvesztőjében végleg elsikkadni látszik, amikor 17 évvel a háború befejezése után a két ország végre megegyezik egymással, és a betegek elindulhatnak hazafelé. Többen nem érik már meg ezt a pillanatot, mások annyira betegek, hogy belehalhatnak az utazásba. De vajon mi vár rájuk hazájukban? A film készítői 2003-tól 2011-ig követték a háború utolsó áldozatainak tragikus és szívbemarkoló történetét.
2016. szeptember 29. l Ódry Színpad l 13.15
2016. szeptember 30. l Premier Kultcafé kisterem l 18.45
Korida (r. 2016)
A Korida évszázados hagyomány, óriási ünnep Boszniában. Bikák viadala. Szemben a spanyol bikaviadallal a bosnyák Korida alkalmával nem folyik vér, hiszen a bikák egymás ellen küzdenek az arénában. A film végigkíséri néhány érdekes személyiség, bika tartó főhős életét. Van köztük, aki a háború alatt elmenekült és már visszatért, és van közöttük csinos nő is. A bikák összecsapása meglepő jelképe a még mindig izzó gyűlölet levezetésének. A Korida különleges betekintést nyújt a mai bosnyák társadalom életébe, abba, hogy az emberek milyen szokatlan módon próbálják feldolgozni a délszláv háború okozta traumát.
2016. szeptember 30. l Olasz Kultúrintézet l 12.15
2016. október 1. l Olasz Kultúrintézet l 12.45
***
Cseh:
Matrix AB (r. Vít Klusák, 2015)
Már önmagában az is megdöbbentő, hogy a cseh pénzügyminiszterről, Andrej Babiš-ról film készülhetett. Különösen azért óriási vállalkozás ez, mert a rendező, Vit Klusák kameráján keresztül, részben az elől menekülve, hihetetlen leleplező tények sejlenek fel Babiš-ról. Megtudjuk például, hogy ő Csehország egyik leggazdagabb nagyvállalkozója is egyben, és szocialista rendszerbeli múltja is igen kompromittáló. Babiš személyisége kész talány, amely végül a választási kampány során „tárul fel” a közönség előtt, amikor is a politikus saját meggyőződésének ellenére fánkot osztogat a szavazóknak, hogy meggyőzze őket jó szándékáról. A film a kézfogásokon, rövid szóváltásokon és a töltött Kostelec kolbászokon keresztül, leleplező humorral mutatja meg Babiš hatalmi eszközeit.
2016. szeptember 26. l Kazimír Étterem l 15.00
2016. szeptember 29. l Premier Kultcafé l 19.30
2016. szeptember 30. l Ódry Színpad l 17.00
Dr. Dolecek ijesztő világa (r. , 2015)
Rajko Doleceknek a közismert, kilencvenes éveit taposó, de még mindig aktív professzornak van egy másik arca is. A túlsúly elleni harc szakembere a 90-es években a boszniai és koszovói háború alatt a „szerb perspektíva” szószólója volt. Dolecek szerint – aki egyébiránt Ratko Mladic tábornok, az elítélt háborús bűnös jóbarátja – a srebrenicai vérengzés meg sem történt, azt a Muszlimok és a Nyugat találták ki. A fiatal filmkészítő, Kristýna Bartošová, tudja az igazságot, hiszen boszniai gyökerei vannak. Mindezek ellenére szeretné megérteni a másik oldalt is. Felkeresi az öregedő professzort, és közös „film – utazásra” indulnak a Balkánra. Az olykor humorral fűszerezett film mélyebb kérdéseket rejt magában: Mentes-e vajon a nacionalizmus minden racionális érvtől? Találkozhatnak-e a kegyetlen valóságról alkotott tökéletesen eltérő nézetek? Ragaszkodik-e Dolecek a mészárlás helyszínén is meggyőződéséhez? Van-e egyáltalán értelme efféle beszélgetéseknek? (Olyan meglepő érzelmi, gondolati fordulatok kerülnek napvilágra a szerb lelkületről, amelyek, ha az egyetértéshez nem is, de a megértéshez hozzásegítenek.)
2016. szeptember 28. l Ódry Színpad l 20.00
2016. október 1. l Ódry Színpad l 13.00
Elszáll, mint a füst (r. Robert Kirchhoff, 2015)
Laco Deczi (trombita), Jan Jankeje (nagybőgő) és Lubo Tamškovic (szaxofon) három rendkívüli jazz zenész, akiknek karrierje az 1960-as évek Csehszlovákiájában indult, az orosz megszállás alatt. Ma a három öreg a világ három nagyvárosában: New Yorkban, Stuttgartban és Párizsban él. Laco közeli barátja, Chris DePino, a George W. Bush-hoz közel álló politikus elhatározza, hogy a berlini fal leomlásának évfordulójára megszervezi a Csehszlovák Jazz Sztárok koncertjét. Persze egyáltalán nem biztos, hogy sikerrel is jár. Életük humoros és tragikus történetei között navigálva ez a dokumentumfilm-jammelés a mulandó hírnévről szól, ami olyan gyorsan elszáll, mint a füst…
2016. szeptember 30. l Ódry Színpad l 15.00
2016. október 1. l Premier Kultcafé l 13.30
***
Lengyel:
Fivérek (r. Wojciech Staroń, 2015)
80 év kazahsztáni száműzetés után két testvér visszatér Lengyelországba azzal a céllal, hogy megtalálják helyüket az új világban. Személyiségük különbözősége miatt számos akadállyal kell szembenézniük: az egyikük álmodozó festő, a másikuk pedig mérnök. Olyan különbözőek, mint tűz és víz, és éppen olyan elválaszthatatlanok, mint a virág a szárától. Újra fel akarják építeni az életüket annak a drámai eseménynek ellenére is, hogy házuk, több ezer festménnyel együtt leégett. Az idővel való versenyfutásuk elkezdődött. Vajon ki lesz a gyorsabb?
2016. szeptember 25. l Premier Kultcafé l 16.00
2016. szeptember 26. l Ódry Színpad l 17.00
Megállíthatatlanok (r. Bartosz Maciej Kowalski, 2015)
A Megállíthatatlanok a szenvedélyről, az elszántságról és a barátság erejéről szóló történet. A film főszereplői Krzysztof, Sebastian és Marcin - három különböző személyiség, három különböző Seahawks Gdynia amerikai foci játékos, akiket közös szenvedélyük révén hozott össze a sors. Sok dolog megosztja a triót, ám a csapatjáték minden különbséget elhomályosít, és közelebb hozza őket egymás megértéséhez. Edzéssel keresik a kenyerüket, és a szabadidejüket is azzal töltik, hogy alaposan felkészüljenek a játékokra. A film betekintést nyújt e férfiak magánéletébe, edzési szokásaiba és rendkívüli mérkőzéseikbe.
2016. szeptember 26. l Premier Kultcafé l 17.45
2016. szeptember 27. l Ódry Színpad l 13.00
Angyali érintés (r. Marek Tomasz Pawlowski, 2015)
A film nagyon személyes, költői történet egy csodálatos memóriával rendelkező idős emberről. Schoenker úr élete legnehezebb utazására készül, így könnyítve lelkén, melyet a világháború szörnyű emlékei gyötörnek azóta is. A történet eddig teljesen ismeretlen tényekkel szolgál a Schoenker apja által Auschwitz városában „működtetett” Bevándorlási Hivatalról, amely a zsidó lakosok Palesztinába menekülését segítette volna – hiába. A nézőt óhatatlanul kísértik a mai Európa dilemmái, a menekülés kérdése, az, hogy akár a legkisebb gesztus is életeket menthet.
2016. szeptember 26. l Premier Kultcafé l 19.30
2016. szeptember 27. l Premier Kultcafé l 13.30
Hívj kérlek Mariannak (r. Karolina Bielawska, 2015)
Marianna, aki ma egy csinos 40 éves nő, néhány éve egy napon arra eszmélt, hogy egész addigi életét hazugságban élte. Más testbe, más lélekbe zárva. Férfiként. A számára legfőbb értékért, a szabadságért, súlyos döntést hozott, még azon az áron is, hogy elveszítheti, ami a legdrágább neki, a családját. A zseniális, hosszú évekig tartó rendezői munka eredményeként végigkövetheti a néző a tiszta lappal induló új élet legfontosabb állomásait. Már-már úgy tűnik, Marianna boldog lehet, ám mindennek megvan a maga ára, a hormonkezelés nem marad mellékhatások nélkül. Megdöbbentő, keserű fordulatokat tartogat az élet, amely mind a filmnek, mind a Marianna életét feldolgozó színműnek is a forgatókönyvírója.
2016. szeptember 28. l Ódry Színpad l 18.15
2016. szeptember 30. l Ódry Színpad l 13.00
Harcban a Sátánnal (r. Konrad Szolajski, 2015)
Európa, Lengyelország, ma. 150 katolikus pap végez ördögűzést. Ezrek mennek keresztül a rituálén. Vajon tényleg lehet rajtuk segíteni vagy az ördögűzés valójában a pszichiáterek munkáját veszi el? A film három, látszólag meleg családi légkörben nevelkedő, de komoly gondokkal küszködő fiatal lány életén keresztül nagyon súlyos kérdéseket feszeget. Ördög? Butaság? Hisztéria? Extázis? A feloldozásra a néző is sokáig várhat…
2016. szeptember 29. l Ódry Színpad l 19.15
2016. szeptember 30. l Kazimír Étterem l 15.30
2016. október 1. l Premier Kultcafé l 17.15
A Gdanski pályaudvar (r. , 2006)
Hogy történhetett meg 1968-ban, 25 évvel a Holocaust után, hogy zsidó állampolgárokat tömegesen elüldözzenek Európából, Lengyelországból? A Gdanski pályaudvar több mint 40 évvel a történtek után, az antiszemita hisztéria kitörését tárja a nézők elé.
2016. szeptember 30. l Olasz Kultúrintézet l 15.45
2016. október 1. l Premier Kultcafé kisterem l 15.15
***
Orosz:
A beszélgetés (r. Anasztaszja Novikova, 2015)
Az öreg Valentin Stepanovich egész nap az ablak előtt ül, telefonját szorongatja és vár. Felesége, Klavdia, rettenetesen hiányzik neki. Újra és újra hiába próbálja elérni őt telefonon, amely az egyetlen kapcsolata a külvilággal. Valentin remeteként él: nincs nála fűtés, áram vagy víz. Mindennek ellenére megtalálja életének értelmét és örömét: a szerelmére vár. Ahogy a film az öreg életének apró részleteit figyeli, a néző az emberi lélek mivoltáról töpreng.
2016. szeptember 26. l Ódry Színpad l 13.00
2016. szeptember 27. l Ódry Színpad l 15.00
A nap árnyékában (r. Vitalij Manszkij, 2015)
Ez a film az ideális életről szól egy ideális országban: Észak-Koreában. Látunk egy ideális iskolába járó kislányt, ideális gyárakban dolgozó ideális szülőkkel, akik mindannyian egy ideális lakásban élnek a főváros szívében. Láthatjuk, hogy milyen sok erőfeszítést igényel az észak-koreaiaktól ennek az ideális világnak a fenntartása. A kislány az „úttörő avatásra” készül, hogy majd az ideális társadalom tagjaként a Kim Il-sung nagyvezért szimbolizáló örök napsugár fényében élhessen. Vitalij Manszkij páratlan filmje az egyetlen leleplező film a koreai kommunista propaganda-gépezet működésérôl. Vakmerő kísérlet arra, hogy a látszat mögött rejlő igazságot végre láthassa a világ.
2016. szeptember 30. l Ódry Színpad l 19.00
2016. október 1. l Premier Kultcafé l 19.15
További információk a fesztivál honlapján.