Avagy izgalmas, de szerintem legalábbis figyelemre érdemes „szlávos linkek” az internet berkeiből. Némileg kép, némileg zene, némileg a befulladt folyóirat figyelésünk új köntösben, viszont a nagyobb falat textusoknak nem biztos hogy ez lesz a fő fóruma.
A háttérben Belarusz, amiről majd szó lesz a posztban
Jelképes visszatekintés vagy jelenidejű párbeszéd a blogszférában, az internetes tartalmak felhasználása kultúrközvetítésre, csakhogy visszautaljak Áron korábbi írására. Eddig is próbáltunk ilyesmikről a Facebook oldalunkon hírt adni, mások máshol megjelent szláv vonatkozású anyagait ajánlani. Most egy helyen csokorba szedhetem mindazt ami érdekel, mert persze a múlt heti toplistánk is megihletett. Nem hiszem, hogy ebből sorozat lesz, de időről időre biztosan feltűnik… Kis ez, kis az, kis amaz – amik valamiért nem illettek vagy kerültek bele egyik pikszisbe sem, vagy szimplán csak meg akadt rajtuk a szemem és ezt másokkal is megosztanám. Végül is hiánypótlóként aposztrofáljuk magunkat.
Annyihoz tartom csak magamat, hogy igyekszem minél több (nyelv)területről meríteni.
- Best of Belarus. Másodkézből származik ez link, de gondoltam nem haszontalan ha megosztom az olvasóinkkal is. Nem tudom ki hogy van vele, de nekem szolgált néhány üdítő újdonsággal ez a lista. Alternatív rocktól az indie-n és a poszt punkon át a folkig, szóljanak a tavalyi év legjobbnak tartott belarusz zenéi.
- Szláv táj. Nem tudom, hogy hol készültek Julia Andrzejewska fotói, hol van ez a különös szimmetrikus mintákká formált zord táj, de bennem hirtelen nagyon erős „igen, ez lengyel határvidék”, „pont ilyen lehet a Prowadź swój plug przez kości umarlych című Tokarczuk-regény helyszíne” érzést váltott ki.
- Fincsi könyvek. Régiek és újak. A méltán híres lengyel grafika kevésbé emlegetett termékeinek, az illusztrált, egyedi kompozíciójú könyvborítóknak szentelt Szata zdobi książkę címmel oldalt a Facebookon egy varsói bibliofil művészettörténész lány, ahol antikváriumokban és bolhapiacokon fellelt kincseit teszi közzé. Külcsín és belbecs nem mindig járnak együtt, bár azért többnyire igen. A tipográfia és a könyvtervezés (néha a retro felé is kikacsintó) szerelmesei imádni fogják. Lengyelül tudók itt olvashatnak egy interjút az oldal alkotójával, Misia Turowiczcsal a lusta vasárnapokról.
- Terítés. Maradva a rendkívül inspiráló lengyel grafikánál nem tudom megállni, hogy ne mutassam meg ezt a szitanyomással készült menő kártyapaklit. Jerzy Tchórzewski munkája. Az általa alapított grafikai stúdió további munkái itt: http://www.jeststudio.pl/
- Akadémikus szépség. Volt tavaly egy kiállítás a szentpétervári új akadémizmusról a Ludwig Múzeumban. 1998-ban a Balkon egyik számában megjelent egy írás a kiállítás kurátorának, Jekatyerina Andrejevának a tollából az európai kultúra klasszikus, ám túlhajszolt szépségében halott városáról, ahol aztán megszületett a neoakadémizmus. Ha láttuk a kiállítást, akkor azért, ha nem, akkor pedig pláne érdemes elolvasni.
Örülnénk, ha olvasóink is megosztanák velünk kommentben a szemüknek, fülüknek, szívüknek kedves szláv tartalmakat!
VasV