Az Országos Idegennyelvű Könyvtár új sorozatot indít Világhálós világirodalom . Külföldi irodalmak az interneten címmel, az első előadás témája a szerb irodalom.
A „netes generáció” olvasói igényeihez igazodva ismeretterjesztő programsort indítunk, amelyben szakavatott előadók a szerb, lengyel, spanyol, angol, francia és olasz irodalom legfontosabb internetes vonatkozásait mutatják be. Egyre inkább szélesedik azon internetes helyek tára, amelyek segítik az olvasást és a tájékozódást, egyben ösztönzőleg hatnak az irodalomra. A könyvtár célja, hogy az érdeklődők átfogó képet kapjanak egy adott irodalom digitális kihívásiról, internetes megjelenési formáiról, beleértve az online irodalmi folyóiratokat, irodalmi és kulturális portálokat, irodalmi szervezetek, intézmények, kiadók és szerzők honlapjait, digitális könyvtárakat és adatbázisokat, hypertext-irodalmat, teljes szövegű megjelenéseket, vagy épp az újabban igen népszerű szerzői blogokat. Az előadások révén a jelenlévők olyan hasznos információgyűjtemény birtokába jutnak, amelyre csak hosszas kutatómunkával tudnának szert tenni. Ezért is számítunk az egyetemisták, nyelvszakos bölcsészek, irodalomtanárok, irodalomtörténészek, kutatók, kritikusok, szerkesztők, illetve minden irodalombarát internethasználó részvételére.
Ithakák a világhálón - a szerb irodalom egy kattintásra
Előadó: Orcsik Roland
Az előadás címe az avantgárd szerző, Miloš Crnjanski: Ithaka lírája [Lirika Itake] című kötetére utal, mely a maga idejében nagy hatást, sok indulatot váltott ki. A kötetben megjelenő szumatraizmus-poétika volt a szerb szerző saját alkotású izmusa. Ennek a jegyében értelmezem a mai szerb irodalom jelenségeit a cyber kultúra tereiben. Elsősorban a ma is működő honlapokat mutatom be: afirmator, agon, art-anima, elektrobeton, libartes stb. Az előadás azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy milyen mértékben változott meg a (kortárs) szerb irodalom recepciója, önreprezentációja az új technológia kontextusában, avagy mi köti össze a szerb irodalom szigeteit, Ithakáit a digitális hálózatok világában.
Bővebb információ, fotó: OIK