Április 3-án az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetében került sor Csernicskó István és Fedinec Csilla, közelmúltban megjelent, Babiloni Kárpátalja: a regionális nyelvpolitika története a XX. század első felében (1944-ig) című könyvének bemutatójára. Az ukrán nyelvű kötet öt fejezetben, gazdag illusztrációk kíséretében tárgyalja a különböző államok által folytatott nyelvpolitikákat és azok hatását Kárpátalján a XX. század első felében. Érdekesség, hogy a szerzők figyelmet szentelnek a nyelvészet, és azon belül is a szociolingvisztika olyan, korábban nem eléggé értékelt forrásainak is, mint a helységnevek, az utcanévtáblák, vagy a reklámhirdetések.
Az ungvári Lira könyvkiadó gondozásában megjelent kötetet Michael Moser (Bécsi Egyetem, Müncheni Ukrán Szabadegyetem, PPKE), Zoltán András (ELTE) valamint Ferenc Viktória (Nemzetpolitikai Kutatóintézet) mutatták be.
Michael Moser lelkes szavakkal méltatta a kötetet és kiemelte, hogy annak egyedülállósága és egyik fontos jelentősége is abban áll, hogy magyar szerzők ukrán nyelven publikálták kutatásaikat, ezáltal elősegítve az ukrán-magyar tudományos párbeszédet, nem utolsósorban pedig az ukrán közönség megszólítását is. Megjegyezte továbbá, hogy a kötet, felépítése és a felvonultatott gazdag forrásanyag révén, nem csupán a téma kutatóinak érdeklődésére számíthat, de tankönyvként is kiválóan megállja a helyét.
Beszédében Zoltán András részletesen kitért a könyv által tárgyalt időszak társadalmi, etnikai és nyelvi kontextusára, áttekintve annak legfontosabb eseményeit is. Kifejezte reményét arra, hogy ez a maga nemében egyedülálló kiadvány hozzájárul a régió történetének és ebből fakadó sajátos helyzetének jobb megismeréséhez, mind a nagyközönség mind pedig a mindenkori döntéshozók számára.
Ferenc Viktória pedig néhány szóban ismertette a kötet tartalmát, különös figyelmet szentelve a címben megjelenő Babilon szó által előhívott különféle asszociációkra, a kötet témájának fényében egyértelműen annak pozitív jelentéstartalmát kiemelve.
Az eseményen maguk a szerzők, Csernicskó István és Fedinec Csilla is részt vettek és szívesen válaszoltak a közönség részéről érkező kérdésekre. A magyar és angol nyelven zajló bemutató moderátora Vizi Balázs, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetének munkatársa volt.
***
Csernicskó István, Fedinec Csilla: Babiloni Kárpátalja: a regionális nyelvpolitika története a XX. század első felében (1944-ig) Ungvár, Poligrafcentr Lira, 2014, 240 old.
Черничко Степан, Фединець Чілла: НАШ МІСЦЕВИЙ ВАВИЛОН: Історія мовної політики на території сучасного Закарпаття у першій половині ХХ століття (до 1944 року), Ужгород, Поліграфцентр «Ліра», 2014.
A kötet ukrán nyelvű tartalomjegyzéke elérhető a karpatalja.blog.hu oldalán.
Vas Viktória
Fotó: Nagy Jakub