Ma és holnap nagyszabású programsorozattal ünnepli fennállásának nyolcvanadaik évfordulóját a budapesti Lengyel Intézet, amely így a legrégebbi kulturális intézet Budapesten. Sőt, az ünneplés már egy hete kezdetét vette azzal a plakátkiállítással, melyre lengyel és magyar művészek kifejezett ebből az alkalomból készítettek plakátokat.
Tehát, ha visszaszámolunk, látjuk,hogy rendkívül vészterhes időszakban, 1939-ben kezdte meg működését az intézmény, amelynek ekkor még a Múzeum körúton volt a székhelye. Ezt azonban megelőzte, hogy már öt évvel korábban, tehát 1934-ben aláírt egy kulturális egyezményt a Magyar Királyság és a Lengyel Köztársaság. A Lengyel Intézet a második világháború alatt is folytathatta működését, egészen Magyarország német megszállásáig. Ez az időszak amúgy is fontos mérföldköve a lengyel-magyar barátságnak, mivel rengeteg lengyel menekült érkezett Magyarországra. A Lengyel Intézet is kivette ebből a részét, 1939-1944 gyakorlatilag oázisként működött, ahol a lengyel emigráció szellemi vezetői, és a lengyel irodalmi, kulturális és művészeti élet jeles képviselői találkozhattak.
A háborút követően 1951-ben jött létre a Lengyel Olvasóterem a Váci utcában, amely a lengyel kultúra népszerűsítése mellett a lengyel nyelvtanfolyamoknak is otthont adott. Ekkor indult ugyanis a lengyel nyelvoktatás az intézményben, ez a momentum Varsányi István mára már kultikussá vált figurájához köthető. Varsányi nem csak karizmatikus nyelvtanár volt, hanem író, költő, műfordító is, illetve annak a lengyel-magyar és magyar-lengyel szótárnak a szerzője, amelyet a mai napig sokan forgatunk.
Mai helyére, a Nagymező utca és Andrássy út sarkára, 1964-ben került át az intézmény, Lengyel Tájékoztató és Kulturális Központ néven kezdte meg működését és számos szimpóziumot, vitadélutánt, kiállítást, találkozót szervezett. A központ mellett Polonisták Klubja és színjátszó kör (Lengyel Kultúra Színjátszó Köre) is működött.
A rendszerváltás óta a lengyel-magyar kulturális kapcsolatokat kormányközi szinten szabályozzák a kulturális együttműködésről és a kulturális intézetekről szóló egyezmények, amelyeket ötévente kerülnek meghosszabbításra. Az intézmény 1994-ben vette fel ismét a Lengyel Intézet nevet, és a mellette működő Platán Galériával együtt fontos pontjai Budapest kulturális életének. Kulturális és tudományos rendezvényeknek, könyvbemutatóknak, beszélgetéseknek, filmvetítéseknek ad otthont. Illetve más intézményekkel együtt egyéb kulturális rendezvényeken is jelen van, hogy más ne mondjuk, ilyen a Budapesti Nemzetközi könyvfesztivál, valamint évente megrendezi saját filmszemléjét.
Minderről jóval több részlet megtudható a Lengyel Intézet oldaláról.
Szerkesztőségünk több tagját is szoros és aktív kapcsolat fűzi-fűzte a Lengyel Intézethez. Van, aki a mai napig itt dolgozik, van aki korábban tette ezt, akad, aki itt ismerkedett meg a lengyel nyelvvel, de olyan is, aki ebben az intézményben tanította azt. Ezenkívül megalakulásunk óta együttműködünk a Lengyel Intézettel, szerveztünk közös programokat, szerkesztőségünk tagjai gyakran vesznek részt moderátorként, beszélgetőpartnerként a különböző programokon. Első élményeink a Lengyel Intézettel valószínűleg mindannyiunknak egyetemi éveinkre datálható, amikor tanáraink "vittek" minket az intézmény rendezvényeire (és milyen jól tették!), ahol a kortárs lengyel kultúra prominens képviselőit láthattuk-hallhattuk.
Boldog születésnapot, vagy ahogy a lengyel mondja: Sto lat!
A szülinapi buli részletes programja itt olvasható.