Idén 80 éves lenne Czesław Niemen, eredeti nevén Czesław Juliusz Wydrzycki énekes, instrumentális, filmes és színházi dalszerző. A hatvanas-hetvenes és nyolcvanas évek lengyel zenei szcénájának meghatározó alakja előadóként és dalszerzőként is számos, ma már kultikusnak számító dalt jegyez, melyek közül talán az egyik legismertebb a hihetetlen népszerűségnek örvendő, és progresszív himnusszá váló slágerdal, a Dziwny jest ten świat (Furcsa ez a világ).
A multiisntrumentalista, gitáron, Hammond-orgonán, és Moog-szintetizátoron is játszó zenész erőteljes, egyedi hangszínének, és az általa alkotott billentyűs hangzásvilágnak köszönhetően teljesen új színt vitt a lengyel rockzenébe. Nevét a legendás Opolei Dalfesztiválon ismerte meg a közönség ’63-ban a Wiem że nie wrócisz (Tudom, hogy nem jössz vissza) dallal, amely -bár díjat nem hozott számára- mégis ismertté tette. ‘62-től négy éven át volt a Niebiesko-Czarni beategyüttes énekese, majd ’66-ban alapította meg első önálló együttesét, az Akwarele-t (Czesław Niemen (ének), Tomasz Jaśkiewicz (gitár), Marian Zimiński (orgona), Paweł Brodowski (basszusgitár) és Tomasz Butowtt (dob) –majd később Tadeusz Gogosz és Janusz Zieliński basszusgitárosok).
Az együttes Jelena Góra-ban kezdte meg első koncertturtnéját, majd nem sokkal ezután, még ‘67-ben felvette azt az albumot, amelynek címadó dala máig az egyik legismertebb lengyel sláger lett (Dziwny jest ten świat). Felléptek a Sopoti Fesztiválon, Kölnben, és a MIDEM zenei vásáron. Következő albumaik, a Sukces (Siker) és a Czy mnie jeszcze pamiętasz? (Emlékszel még rám?) is aranylemezek lettek.
A hetvenes években felvett szólóalbumokkal Niemen teljesen újszerű, sajátos zenei hangzásvilágot alkotott. A Niemen Enigmatic album Cyprian Kamil Norwid szövegére komponált monumentális Gyászrapszódia Bem emlékre című dala talán ezek közül a legismertebb.
A külföldi meghívásoknak és kiemelkedő előadói kvalitásának ellenére sem sikerült bekerüljön a nyugati progresszív rockzene élvonalába, hazájában azonban legendává vált. Nyolcvanas, kilencvenes években is aktív maradt, főként színházi és filmzeneszerzőként tevékenykedett. A kilencvenes években a számítógépes grafika és a festészet felé fordult.
Niemen 2004-ben, 15 évvel ezelőtt halt meg, nyilvános búcsúztatásán 2,5-3000 fős tömeg kísérte utolsó útjára.
Felvidéki Eszter