Bár a szocializmus alatti lengyel science fiction óriása, Stanisław Lem ma is jól ismert Magyarországon, sőt, népszerűsége a zsáner rajongói körén messze kívülre is elér, a korszak másik lengyel óriása eddig még csak a Galaktika és a ROBUR magazinok hasábjain bukkant fel magyar fordításban a 80-as években. Ezt az adósságot törleszti most a Galaktika az Alsó határérték közreadásával.
Janusz A. Zajdel, a legkomolyabb lengyel sci-fi irodalmi díj névadója, a 70-es és 80-as években született fő műveiben társadalmi kérdéseket boncolgató disztópiákba kaluzol el minket, amelyek az elnyomó rendszer burkolt kritizálásán a Sztrugackij-testvérek munkásságához hasonlóan messze túlmutatva máig aktuálisak tudtak maradni. Zajdel munkásságának összefoglalása önmagában is megér majd egy cikket, addig is azonban élvezzétek a 80-as évek lengyel Black Mirrorját Nemere István fordításában. Ajánló a hajtás után!
Hogy boldogulnál egy olyan világban, ahol a virágzó korrupció legfőbb eszköze az emberek IQ-szintje?
Argoland futurisztikus városállamának társadalma a polgárok intelligenciahányadosa szerint tagozódik szigorú kasztrendszerbe. Ez alapján kapják fizetésüket is, amit mindenki pontokban kap, és a Kulcsán tárol, ezen az elektronikus berendezésen, amely személyi adatait is hordozza, valamint egészségügyi állapotát is folyamatosan megfigyeli.
Adi Cherryson, gúnynevén Sneer minden eszközzel próbál beolvadni környezetébe. Kerüli a feltűnést, még az értelmi szintjét is alacsonyabbnak tetteti, csak hogy a hatóságok békén hagyják. Háborítatlansága azért is fontos, mert a gazdaság fekete ágazatában dolgozik, más emberek intelligenciatesztjét segít meghamisítani a kedvezőbb besorolás érdekében.
Amikor aztán elveszti a Kulcsát, egyszeriben megszűnik kiváltságos helyzete, meg kell járnia a társadalom legmélyebb bugyrait, és a hatóságok is érdeklődni kezdenek iránta. Egy titokzatos nő nyújt neki segítő kezet, és fölfedi előtte zárt társadalmuk rejtett arcát.
Janusz A. Zajdel a lengyel tudományos-fantasztikus irodalom Stanisław Lemhez hasonlóan ikonikus alakja, számos díjat nyert, sőt maga is egynek a névadója. Művének megjelentetésével jelentős adósságot törleszt a magyar könyvkiadás.