A Cseh Centrum és a Csodaceruza Magazin idén közös standdal várja a látogatókat a Könyvfesztiválon: #nemcsakkisvakond: kortárs cseh gyermekirodalom. Ezen a standon érdemes keresni a Könyvfesztiválon debütáló Csirimojó Kiadó (logójában egy olvasó nyuszival) első két kiadványát, két gyönyörű és különleges, ezúttal cseh gyerekkönyvet, de hosszú távú terveik között szerepel lengyel, szlovák és más szláv nyelvű mesekönyvek magyar kiadása is.
Üdítően friss áramlatot hoz a magyar nyelven olvasható gyerekkönyvek világába Petr Stančík sorozatának első darabja, a már pusztán a címével is figyelmet keltő Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecskelassítót épít. A kötetet Lucie Dvořáková vicces és karizmatikus illusztrációi díszítik. Hanzelik Gábor már a felnőtteknek szóló Múmiamalom esetében megmutatta, hogy remek érzékkel fordítja Petr Stančík humorát, ez a humor teszi különlegessé Furda borz történetét is. Főhősünk kap ajándékba egy üveg borókabort, aminek az elfogyasztásával néhány évet várnia kellene, hogy az tökéletesre érjen. De ki szeret várni? Lufisszékes barátnéja, Sztánya bagoly szerencsére remek ötlettel szolgál, részecskegyorsítóval meg lehet siettetni azt az érlelődést. Igen ám, de el lehet képzelni, mekkora bonyodalmak származhatnak abból, ha abba a részecskegyorsítóba belemászik Lumír, a csiga!
Furda borzzal és Lucie Dvořáková illusztrátorral április 20-án 12.15-kor találkozhatunk a Könyvfesztiválon, a játékos könyvbemutatón.
Petr Stančík: Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecskelassítót épít, Csirimojó Kiadó, 2018. Fordította: Hanzelik Gábor, 32. oldal 2390.- Ft
Tereza Vostradovská grafikus fejéből pattant ki az ötlet, hogy készít egy olyan alkalmazást, amelyből a gyerekek játszva tanulhatnak a természetről. Ennek sikerén felbuzdulva készült el Egérke enciklopédiája könyv formájában is. Ez a nagyformátumú, gyönyörűen illusztrált képeskönyv kedves kerettörténetbe foglalva mutatja meg, milyen az élet a föld alatti üregekben, a tóban, a kertben vagy az erdőben. A természet szeretetére, kíváncsiságra bíztat, megtudhatjuk belőle, hogyan tanulmányozzuk a vízi állatokat, hogyan készíthetünk füvészkönyvet, hogy kerül egy földalatti üregben egymás hegyére-hátára egy csomó giliszta, hogyan nőnek a fák, hogy lesz a pajorból cserebogár, az ebihalból béka vagy hogy melyik madár hogyan dalol. Tereza Vostradovskának tökéletesen sikerült eltalálnia a tanulás és szórakozás közötti egyensúlyt. Célja az volt, hogy könyve a sok új, érdekes ismeret mellett a gyerekek szívét is megmelengesse, és a fordításon érezhető, hogy megmelengette Peťovská Flóra szívét is.
Az Egérke enciklopédiája szerzőjével és illusztrátorával, Tereza Vostradovskával találkozhatunk 2018. április 20-án délután a Kis Könyves Éj workshopján a Két Egér könyvesboltban és április 21-én este hatkor a Könyvfesztiválon.
Tereza Vostradovská: Egérke enciklopédiája, 2018, Csirimojó Kiadó, fordította Peťovská Flóra, 52 oldal, 3490.- Ft
A könyvekről, az Egérke enciklopédiája alkalmazásról és a programokról további részleteket a Csirimojó Kiadó honlapján vagy facebook-oldalán olvashatunk.
Ha már cseh könyvekről volt szó, ezen a standon várja a kicsiket és nagyokat a Csodaceruza Magazin a Szerkesszük együtt a Csodaceruzát workshopokkal és a Más szemmel témájú legfrissebb szám bemutatójával. A Csodaceruza új lapszámát a cseh Raketa (magazin az okos szülők gyermekei számára J) elfogadásról, különbözőségekről és fogyatékosságokról szóló száma ihlette. Olvashatunk egy szuper kirándulásról, kiborgokról, szuperhős kutyákról, az emberi jogokról, készíthetünk gördeszkázó teknősöket, és egy rejtvény formájában még a Braille-írás olvasásával is megpróbálkozhatunk. Felbukkan benne Stephen Hawking, Frida Kahlo és Aimee Mullins, szerepel benne több képregény, valamint néhány laktóz- és gluténmentes recept. Az eredeti cseh verzióba itt lapozhatunk bele.
Rakétából Csodaceruza, játékos lapbemutató április 20-án, 13.00-tól, közvetlenül a Furda könyvbemutató után.
Találkozunk a Könyvfesztiválon!
Juhászné Hahn Zsuzsanna