A Rézbong Kiadó gondozásában jelenik meg Kertész Noémi "A lengyelség iskolája". A lengyel romantika gyermekirodalma című könyve. Bemutatója a Budapesti Könyvfesztiválon lesz április 21-én, szombaton, 12 órakor a B33 standon. A szerzővel Pálfalvi Lajos beszélget.
"A 18. század végén Lengyelországot az orosz, osztrák és porosz állam megszállta és felosztotta, a függetlenség 1918-as visszanyeréséig a lengyel ifjúság három különböző ország alattvalójaként nevelkedett, három különböző iskolarendszerben szerezte műveltségét. Ennek fényében különösen fontosnak tűnt, hogy lengyel identitásának alakítását olvasmányai is segítsék. A nemzeti hagyományok ápolása és feltárása, a lengyel nemzeti karakter meghatározásának igénye, a mind kulturális, mind pedig geográfiai értelemben egységes haza képének megőrzése, közös múltkép kialakítása – megannyi feladat, amit a 18–19. század fordulóján a lengyel szellemi elit magára vállalt és a gyermekek számára is érthető módon közvetíteni akart. Ennek egyik eszközévé vált a gyermekirodalom.
Gyermekirodalomról attól kezdve beszélhetünk, amikor már nemcsak egyes művek jutnak el a gyermekekhez, hanem kialakul a szerzők köre, akik rendszeresen publikálnak ifjú olvasóknak szóló műveket. Mivel az egyes országokban az olvasáskultúra és a könyvnyomtatás fejlettsége eltérő, az olvasás tömegessé válásában mutatkozó fáziskülönbségek a gyermekirodalom kialakulásában is megfigyelhetők. Leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy Európa nyugati feléhez képest térségünk e tekintetben is bizonyos lemaradást mutat, a francia, angol és német szerzők jóval előbb kezdenek a gyermekeknek írni, mint a közép-európaiak: jól mutatja ezt a lengyel gyermekirodalom példája is. Mire létrejött, addigra nemcsak a felvilágosodáskori reformok hulláma csitult el, de Európa Bécsi Kongresszus utáni rendje is kialakult, az új műfaj zászlóbontása tehát a lengyel romantikáéval esett egybe, ez a körülmény pedig meghatározta arculatát."