Leopold Durman felügyelő, a 19. századi Cseh Királyság történelmi viharain felülkerekedve próbálja meg megoldani az első cseh sorozatgyilkos ügyét. A regény nem csupán egy korhűnek tűnő leírás az akkori prágai hétköznapokról, de bepillantást enged a különböző titkos szervezetek vélt működésébe, valamint az időszak komikus politikai ellentmondásaira is rávilágít.
A misztikus gasztro-pornográf thriller kifejezést mindenképpen érdemes komolyan venni. Gyengébb idegzetűeknek külön kiemelném, hogy ezen leírás hajszál pontosan megállja a helyét! Így ha valaki nem szeretné megtudni, hogy hogyan készül az agyagedényben sült sün cigány módra, nem bírja a gyomra az Orlojra csavarodott beleket, vagy a szado-mazo szexet előnyben részesítő szűzies ikerpárokat, az jobb ha bele sem kezd.
A kaotikusan retkes, és visszataszítóan izgató leírásokat az ember szeme hamar megszokja, így már szinte hiányérzetem támadt, ha egy fejezetből kimaradt az utcán vásárolt étel koszos tenyérből történő hathatós kinyalása, vagy a főhős újabb szexuális egymásba botlása egy-két felajánlkozó, forróvérű hölggyel. Ami igazán érdekes, az az, hogy a pornógráfia itt kéz a kézben jár az étkezéssel és a sörivással. Valakivel közösülni, körülbelül olyan fajsúlyú esemény, mint betérni valahová megenni egy adag savanyított heringet a’la Bismarck. Ami mindkettőt kiemeli az átlagos hétköznapi tevékenységek sorából, azok az élettől duzzadó leírások, amelyek már szinte 3D-s élményt nyújtanak az olvasó számára. Mindazonáltal végig izgulja az ember, hogy vajon ki lehet a gyilkos, és másképpen is izgul ez alatt, amitől az egész regény édesen viszolyogtató lesz. Mintha naiv gyerekként véletlenül kapnánk rajta felnőtt embereket egyszerre jóízűen zabálni, sört vedelni és dugni.
A Múmiamalom nem csak az általános életvitelbe enged bepillantást, de rávilágít az Osztrák Monarchia, a Porosz háború és a Mexikói politikai helyzet sajátos szövevényére. A 19. századi polgár szemszögéből és életstílusával próbálja meg elmesélni hogy is néztek ki ezek a viszonyok akkoriban, mik lehettek ezeknek a mozgatórugói, és hogy irányíthat világhírű politikusokat egy többszáz éves, beszélő mandragóra.
Petr Stančík író, költő, esszéista, dráma- és szövegíró 1990 óta jelenteti meg különböző írásait. Egy időben álnéven is jelentek meg művei, de 2017 óta a saját neve alatt tevékenykedik. Civilben reklámszakemberként és kommunikációs tanácsadóként dolgozik, de továbbra is nagy szerelme Prága és a történelem. 2015-ben a Múmiamalomért Magna Litera díjat kapott.
A könyvből részletet szintén közöltünk blogunkban, itt olvashatják.
Kiadó: Metropolis Media
Fordította: Hanzelik Gábor
Eredeti cím: Mlýn na mumie
Hrisztov Radmila
Az idei Nemzetközi Könyvfesztiválon könyv bemutatója április 22-én, szombaton 13 órakor lesz a B1 standnál, ahol találkozhatnak a szerzővel, a műfordítóval és a szerkesztővel is személyesen.
Petr Stančik ugyanezen a napon 14 órától dedikál a B1 standnál.