Amikor Prágában idegenvezettem, mindig azt mondtam, hogy ha másra nem is emlékeznek majd abból, amit ebben a pár órában elmondok, akkor az életérzésen és sörökön kívül 4 történelmi személy van, akiknek a nevét meg kell jegyezniük. Ezzel a négy névvel bármikor bármelyik csehet le tudják venni lábáról: Szent Vencel, Nepomuki Szent János, Jan G. Masaryk és IV. Károly.
IV. Károly uralkodása alatt emelkedett Prága a középkori, európai világvárosok szintjére. A német-római császár rajongott a cseh a fővárosért, ezért eltökélt szándéka volt, hogy felvirágoztatja. Új városrészt alapított, ahová amúgy ingyen lehetett parcellát igényelni, ha kötelezte magát az új lakos arra, hogy kőből építi meg a házát. Látszik, hogy az uralkodó hosszú távra tervezett, ráadásul a régi, prágai városrészek közül ez az első, amelynek a modern városképek mintájára párhuzamos utcái vannak.. Ez ma az Új város, azaz Nové Město, amelynek legnagyobb tere ma már az uralkodó nevét viseli (Karlovo naměstí), és ahol a középkorban jószágokat árultak. És halat. Nagyon büdös halat. De térjünk vissza IV. Károlyhoz.
Kép: Prague City Tourism
Szóval Károlyunk alapított egy új városrészt, elkezdte megépíteni az első kőhidat (igen, kitalálták - ez a Károly híd), és megkezdte a Szent Vencel templom katedrálissá történő átépítését is. Szóval elég sok mindent köszönhetnek neki a prágaiak, ami miatt ma az egyik legkedveltebb turistaközpont a városuk. Nem is hálátlanak, hiszen pár évvel ez előtt egyöntetűen megválasztottak a Legnagyobb Cseh személyiségnek. Idén 700 éve, hogy legjelentősebb császáruk a világra jött, ezért ennek alkalmából egész évben különböző eseményekkel és látványosságokkal várják az érdeklődőket.
A cseh főváros vezetése létrehozott egy igen mutatós microsite-ot is erre az alkalomra, ahol tájékozódhatunk arról, hogy mi újság IV. Károly ünneplésének háza táján. Akár dátum szerint is válogathatunk az események és vezetett túrák között, amelyek a német-római császár korát mutatják be. Az egyik legérdekesebb például a szeptember 3-án és 4-én megtekinthető koronázási menet, amely IV. Károly korhű koronázást mutatja be.
Ha viszont úgy döntünk, hogy csak otthonról, a fotelból szeretnénk adózni az uralkodó emlékének, kitölthetjük a róla szóló tesztet is, hogy megtanuljunk egyet s mást életéről és hagyatékáról. (Külön kedvencem a kis, zöld, stilizált Károlyka koronával, jogarral! <3)