Tavaly novemberben indult az Artspotting névre keresztelt projekt, melyet a Prágai Közgazdasági Egyetem művészeti menedzsment szakos hallgatói álmodtak meg. Az volt az ötlet, hogy egy olyan platformot hozzanak létre, amely interaktív térkép formájában mutatja meg Prága kortárs utcai művészetét. Az egyik cél az eddig összefoglaló nélkül maradt utcai művészeti projektek adatbázisának létrehozása. Másfelől pedig a készítők szerették volna a prágaiaknak is megmutatni, milyen sokrétű és változatos a város, ahol laknak, ezzel is támogatva azt az hozzáállást, hogy tudatosan és nyitott szemmel járják az utcákat.
Fotó:Wikipédia
A térképet egyelőre nem szerkesztheti bárki, de tervben van, hogy változtassanak ezen. Jelenleg csak az adminisztrátorok adhatnak hozzá új alkotásokat, de a járókelők ajánlásával. Ennek az egyik oka az, hogy street art kategóriában nehéz megítélni mi az, ami tényleges művészeti értékkel bír ahhoz, hogy rögzítsék az utókor számára (pl. egyes graffitik, tagek melyek csupán egy-egy szubkulturális csoport számára bírnak jelentéssel nem biztos, hogy ide tartozik). A térképre bárki ajánlhat művészeti alkotásokat a honlapon és a Facebook oldalon keresztül. A Český Rozhlasnak adott januári rádióinterjúban az egyik alkotó, Nicole Princlová elmondta, hogy rövidesen elindul az okos telefonokra fejlesztett applikációja a projektnek. Ezáltal arra számítanak, hogy egy idő után önműködővé válik majd a kezdeményezés. Jelenleg 30 művészeti alkotást regisztráltak városszerte.
Prágai idegenvezetőként párszor már szembesültem azzal, hogy sokan azért nem mennének szívesen vissza, mert azt gondolják, hogy már mindent láttak. Az igaz, hogy Prága legfajsúlyosabb látnivalói viszonylag összeszedve koncentrálódnak az Óvárosban és környékén, de számos olyan aspektusa is van a városnak, amely a középkori magon kívül található, és egyedi, csehes élményt tud nyújtani. A Prágai idegenforgalmi szolgáltató (Pražská Informační Služba) már felismerte, hogy a városnézéseket, és a város megismeréseinek lehetőségeit érdemes tematikusan is kiajánlani, hiszen sokan azért nem veszik igénybe az idegenforgalmi szolgáltatásokat, mert már egyedül is eltalálnak a Károly hídhoz, a Prágai Várba, és kedvenc sörözőjükbe, melyet a legutóbbi látogatás során fedeztek fel tök véletlenül. Így rejtve maradnak a külső kerületekben található gyöngyszemek, melyek maguk is a cseh kultúra részei. Ilyen például a Hrabal fal, ami maga is egy street art alkotás, és Bohumil Hrabal, cseh író lakókerületében található. Arról nem is beszélve, hogy ha már ott vagyunk, jó esélyünk van betérni az író egyik törzskocsmájába – bár őt majdnem minden kocsmában ismerték azon a környéken.
Hrisztov Radmila