Budapestre látogat az egykori lengyel Szolidaritás mozgalom történetét bemutató intézmény, a gdanski Európai Szolidaritás Központ vezetője, Basil Kerski. A vele való találkozásra a Történelemórák a szabadságról című programsorozat keretében nyílik lehetőség, amely a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége és a Lengyel Intézet közös projektje.
A központot 2014-ben adták át abban a lengyel városban, ahol 34 évvel korábban megalakult a Szolidaritás. Az 1980-ban a Gdanski Lenin Hajógyárban, a munkásjogok védelmére megalapított országos lengyel szakszervezet 1989-ig a legnagyobb tömegmozgalmi csoport volt a fennálló szocialista rendszerrel szemben, melynek kulcsfontosságú szerep jutott mind a kommunista rendszer békés megdöntésében, mind pedig az átalakulásban és a rendszerváltás utáni időszak politikai folyamataiban. A gdanski Európai Szolidaritás Központ az elmúlt évek egyik legnagyobb lengyel beruházása. A 26 ezer négyzetméteren kialakított központ azon túl, hogy egy állandó kiállításnak ad otthon, amely a Szolidaritás történetét mutatja be, időszaki kiállításokkal, könyvtárral és olvasóteremmel, valamint tágas konferenciateremmel várja a látogatókat.A központ igazgatója a Történelemórák a szabadságról című, a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége, a Németországi Szövetségi Köztársaság Budapesti Nagykövetsége, a Lengyel Intézet és a Rézbong Kiadó novemberi 12-ei közös programja kapcsán látogat Magyarországra.
Az Állambiztonság még a Mazowiecki-kormány megalakulását követően is megfigyelte a tüntetéseket. A Független Lengyelország Konföderációja tüntetésén többek között ilyen feliratú transzparensek láthatóak: „A háborúnak vége, szovjetek, haza!”, „Független Lengyelország nélkül nincsen szabad Európa!” (fotó: Lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete).
Forrás: 1989 – A kommunista diktatúra végnapja Közép- és Kelet Európában
A legendás Szolidaritás-mozgalomról elnevezett intézmény vezetője Aleksander Gubrynowiczcsal, a nemrég magyarul is megjelent 1989 – A kommunista diktatúra végnapja Közép- és Kelet Európában c. könyv egyik szerzőjével, Hildigund Neuberttel, az egykori NDK ellenzék tagjával, a Stasi dokumentumait őrző hivatal volt türingiai megbízottjával és Németh Zsolttal, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökével beszélget majd arról, hogyan lett a lengyel Szolidaritás Európa-szerte a békés demokratikus átmenet úttörője, inspirációja, hogyan ment végbe 1989 Lengyelországban az NDK-ban, Magyarországon továbbá a régió más országaiban, majd hogyan alakultak a Keleti blokk ellenzéke közötti kapcsolatok, hogyan dőlt le a berlini fal. A találkozó során a gdański Európai Szolidaritás Központ feladatáról, szerepéről és missziójáról is szó esik majd.
A gdanski Európai Szolidaritás Központ hivatalos honlapja: http://www.ecs.gda.pl/
Időpont: 2014. november 12. (szerda), 18.00
Helyszín: Lengyel Intézet (1065 Budapest, Nagymező utca 15.)
Program:
Roman Kowalski és Lieselore Cyrus nagykövetek köszöntő
Basil Kerski, a gdański Európai Szolidaritás Központ igazgatójának előadása
Az 1989 – A kommunista diktatúra végnapja Közép- és Kelet Európában című könyv bemutatója dr Aleksander Gubrynowicz, a könyv társszerzőjének közreműködésével (Varsói Egyetem)
Kerekasztal beszélgetés Aleksander Gubrynowicz, Hildigund Neubert (az egykori NDK ellenzék tagja, a Stasi dokumentumait őrző hivatal volt türingiai megbízottja) és Németh Zsolt (az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke) részvételével; moderátor: Basil Kerski
Német-magyar szimultán tolmácsolás biztosított.
Bővebb információ: http://polinst.hu/node/9959