A Magyar Napló és a budapesti Lengyel Intézet estjén két könyvújdonságot mutatunk be a magyar közönségnek. Mindkettő a szabadság, és a remény fogalmához kapcsolódik, bár témájuk, műfajuk tekintetében teljesen eltérő művekről van szó. Ezt pedig csak azért érdemes megemlíteni, hiszen 2014 fontos évfordulók éve Lengyelországban is.
A varsói felkelés 70. évfordulójáé, két „Világ Igaza” , a lengyel földalatti állam legendás hírnöke, a Holokauszt hírvivője, Jan Karski születésének századik és a több ezer életet megmentő Henryk Sławik tragikus halálának 70. évfordulója…. De ami talán a leglényegesebb, hogy immár negyed század telt el az első lengyelországi szabad választások és a demokratikus átalakulás kezdete óta. Az évforduló kapcsán a Lengyel Köztársaság elnöke, Bronisław Komorowski 2014-et a Szabadság Évévé nyilvánította.
Kovács István: Bem tábornok - Az örök remények hőse
A neves történész legújabb kötetében igyekszik megfejteni a talányt: mi a titka annak, hogy Bem József tábornok, az 1848-1849-es szabadságharc hőse nem ismerte a reménytelenség fogalmát, a reménytelen helyzetet, amely egyént és közösséget lefegyverez, megadásra bír, elszívja életerejét, szétzülleszt. Bem példája számunkra, mai magyarok számára e tekintetben a legidőszerűbb.
Anna Świrszczyńska: Barikádot építettem
Fordította: Zsille Gábor
Anna Świrszczyńska (1909–1984) lengyel költőnő Barikádot építettem című kötete az 1944 kora őszén lezajlott varsói felkelés tragédiájának állít emléket. A hatvanhárom napig tartó harc a második világháború egyetlen olyan cselekménye volt, amelyben a civil lakosság szervezetten, fegyverrel szállt szembe a náci csapatokkal. A felkelés elfojtása során a németek Varsó épületeinek 98 százalékát megsemmisítették, és több százezer embert lemészároltak. A szerző kórházi nővérként vett részt a küzdelmekben, testközelből tapasztalva az emberi szenvedést, a hősiességet, a mindennapos halált. Élményei felkavaró erejét tanúsítja, hogy végül csak 1974-ben foglalta őket az itt olvasható versekbe. A költői miniatűr formájában egyszerre tárja elénk a történéseket, a varsói lakosság életét, illetve saját lélektani megfigyeléseit –közérthető, végzetesen emberi krónikát alkotva.
További információ: www.magyarnaplo.hu
A könyveket bemutatják:
Hermann Róbert – történész, publicista, író
Kovács István József Attila-díjas költő, műfordító, történész
Oláh János - József Attila-díjas magyar költő, író, a Magyar Napló főszerkesztője
Zsille Gábor, költő, műfordító
Közreműködik: Bertalan Ágnes, színművész
A könyvek a bemutató napján a Lengyel Intézetben megvásárolhatók!
Forrás, fotó, bővebb infó: Lengyel Intézet