Kevés olyan személy létezik a szerb-horvát történelemben, aki ennyire ismert lenne világszerte, és aki ennyi vitát váltott volna ki származásával kapcsolatban. Nikola Teslát a szerbek és a horvátok is szeretik kizárólagosan magukénak vallani, holott ő maga sohasem tartotta fontosnak, hogy határozottan besorolja magát valamelyik nemzet mellé. Július 10-én volt 158 éve, hogy megszületett a nagy feltaláló.
A laborból pajkosan kikukucskáló Tesla
Van, hogy a száraz tények sem elég meggyőzőek, amikor arról van szó, hogy a nemzetünk nagyságát fitogtassuk, de azért érdemes rájuk vetni egy pillantást. Nikola Tesla 1856 július 10-én születtet, egy Smiljan nevű településen, mely Dalmácia területén található (ma Horvátország). Akkor ez a terület a Habsburg Birodalom balkáni katonai határőrvidéke volt, mely az Oszmán Birodalomtól védte, többek között Magyarországot is.
A család legrégebbi történetét magaTesla írja le ”titkos” naplójában, melyet a horvát média szerint Belgrádban őriznék, és nem hajlandóak feltárni a nyilvánosság számára. A szerb média viszont azt állítja, hogy az 1970-es években a belgrádi állami TV egy adásában részleteket is közölt a naplóból, amire „senki isem volt kíváncsi”. Szerintük a naplót bárkinek, külön kérvény benyújtása ellenében, megtekintésre bocsájtják.
Számtalan helyen idézik a naplóból az említett részletet, úgyhogy én is ezt vettem alapul (az eredeti nem állt rendelkezésemre). Tesla a 16. századtól eredezteti őseit, és állítja, hogy apai ágon horvát területről származó, nemesi család sarja. Apai dédapja ortodox nőt vett el feleségül, és így ő maga is áttért az ortodox hitre. Ettől a dédpapától datálják a Tesla családnevet is, mely egy favéső eszközt jelöl, és a fogai közötti rés miatt kapta. Édesapja ortodox lelkész volt, édasanya pedig egy szerb lelkészi családból származott, akiknek eredetét Šumadijaba vezették vissza (Szerbia középső része, Belgrád is ezen a földrajzi területen található). Mivel részletről van szó, ezért nem állíthatjuk teljes biztonsággal, hogy milyen nemzetiségűnek vallotta magát, de kijelenti, hogy a származása miatt örömmel tölti el, hogy a horvátok is magukénak vallják őt, és elért sikereit.
Az ifjú Tesla Szerbián kívül Mariborban, Prágában és Grazban tanult, majd Budapesten megismerkedett Puskás Tivadarral, akinek főmérnőkként dolgozott. Később Párizsba vitte az útja, majd 1884-ben nekivágott Amerikának, hogy személyesen Thomas Edisonnal dolgozhasson. Sajnos, ez az együttműködés nem volt túl tartós. Edison állítólag az egyenáramú gépek fejlesztésének projektje után „viccből” nem fizette ki Tesla munkadíját, úgyhogy elváltak útjaik. Az amerikaiak között azóta is anekdoták keringenek arról, hogy Tesla mennyire nem értette az ’amcsi humort’. Ettől függetlenül a feltaláló továbbra is az Egyesült Államokbeli tudományos élet középpontjában tevékenykedet, és Colorado Springsben saját laboratóriumot nyitott. 1891-ben megkapta az amerikai állampolgárságot, úgyhogy a halál 1943-ban, New Yorkban ragadta el, 86 évesen.
Ezek után, azt gondolom, nem meglepő fejlemény, hogy az amerikai horvát és szerb kisebbségiek sem tudnak megegyezni Tesla hovatartozását illetően. A legutóbbi esemény,mely kapcsán a tengeren innen és túl is hangos volt a szerb-horvát sajtó a kisajátítás vádjától, 2013 végén történt. New York-ban leleplezésre került egy szobor, melynek talpazatán a „szerb és amerikai fetaláló” címmel illeték Teslat. Mintha az eddigi két variáció nem lett volna neki elég...
Akármelyik verziót is részesítjük előnyben, az tagadhatatlan, hogy Nikola Tesla munkássága nagyban hozzátett a modern tudományok, és ezzel együtt az emberiség fejlődéséhez. Életében 146 szabadalmat jegyeztek be a neve alatt, általa vált világszerte ismertté a transzformátor, és a távirányítás, hozzájárult a rádió, az energitakarékos világítás, a napenergia-erőmű, a váltakozó-áramú motor, és még sok más, életünket megkönnyítő szerkezet feltalálásához. Ezért is dícséretes a lengyelek hozzáállása Tesla születésének napjához (kivételesen nem vallják, hogy lengyel is volt). Azért, hogy közelebb hozzák ezt a zsenit a fiatalokhoz, és felhívják a figyelmet munkásságának erejére, a varsói Kopernikusz Tudományos Központ „elektromos bajusz” felragasztására szólítja fel az embereket, melynek mintáját az intézet honlapjáról is ki lehet nyomtatni. Az ezzel a bajusszal készült fotókat, vagy ’selfiket’, ha úgy tetszik, nagy szeretettel várják a központ munkatársai.
Hrisztov Radmila
Források:
Hrvatskipravoslavci.com
Prof. Goran Jurišić: Nikola Tesla bio je Hrvat iAmerikanac - a nikakav Srbin (3)
http://www.hrvatskipravoslavci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1035:nikola-tesla-bio-je-hrvat-i-amerikanac-a-nikakav-srbin&catid=2:povijest&Itemid=6
Dnevno.hr
'Srbin i Amerikanac': Na Teslinom kipu u New Yorku Hrvatska ignorirana
http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/97349-srbin-i-amerikanac-na-teslinom-kipu-u-new-yorku-hrvatska-ignorirana.html
Vesti.rs
Tajna strogo skrivanog dnevnika Nikole Tesle
http://www.vesti.rs/Vesti/Tajna-strogo-skrivanog-dnevnika-Nikole-Tesle.html
kurir-info.rs
TESLIN ROĐENDAN: Stavite strujne brkove geniju u čast!
http://www.kurir-info.rs/planeta/teslin-rodendan-stavite-strujne-brkove-geniju-u-cast-clanak-1458303
Wikipedia magyar és szerbhorvát nyelvű verziói.
Fotó: www.telegraf.rs, Wikipédia