Az egykori Csehszlovák Távirati Iroda riportere a 21. század felgyorsult ritmusával mit sem törődve készíti fotóit. Az általa alkalmazott múlt századi technikákat az Ostravai Egyetem Művészeti Karán is oktatja. Június 26-án nyílik kiállítása a Mai Manó Házban.
Fedor Gabčan 1940. július 22-én született egy festői szlovák falucskában – Jókúton (Kúty). A háború után a megözvegyült édesapjával Révkomáromba (Komárno) költözött. A kassai ipari középiskolában szerzett érettségi után a pozsonyi Geodéziai Intézetben (Geodetický ústav v Bratislave) helyezkedett el, feladata a légifelvételek feldolgozása volt.
Miután a sorkatonai szolgálatból leszerelt, az ostravai bányákban dolgozottt 4 éven át. Közben grafikával, illetve kerámiával is foglalkozott, és ekkor találta meg magának a fotográfiát is. Korai munkái (1964-től) a bányászélet bemutatására korlátozódtak, hiszen ebben a témában volt igazán otthonos. Első önálló kiállítására 1966-ban került sor.
1966-tól egy kis nyomdában alkalmazták mint kemigrafikust és reprodukciós fényképészt. Krómsókkal fényérzékenyített albumin alapú ofszetfóliák készítésével fogalkozott. A 70-es években a RAPID reklámügynökség külső munkatársa. 1972-ben felvételt nyer a prágai Művészeti Akadámia film és televízió tanszékére (Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění).
1976-1978 között a Csehszlovák Távirati Iroda (ČTK) fotóriportere Ostravában, majd a 90-es évektől az ostravai Művészeti Középiskolán (Střední umělecká škola Ostrava) tanított, ahol megalapította a fényképészet szakot. Ezekben az években az ipari tevékenység által tönkretett ostravai táj megörökítése foglalkoztatja.
Nyugdíjba vonulását követően kezdett jobban érdeklődni az archaikus fotóeljárások iránt. Leggyakrabban portrékat, csendéleteket, illetve aktokat készít. Jelenleg az Ostravai Egyetem Művészeti Karán (Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě) a hagyományos fényképészeti eljárásokról tart előadásokat az ez iránt érdeklődőknek. Gabčan több rangos nemzetközi fotóverseny zsűritagjaként is ismert.
A Mai Manó Házban kiállított képei a következő történeti eljárásokkal készültek: argentotípia, Liquid Light emulsion (Folyékony FOMA emulzió, uránsókkal színezve), brómolajnyomat, cianotípia, platinotípia, guminyomat, illetve ezek kombinációja.
A kiállítást a kurátor, Kincses Károly fotómuzeológus nyitja meg.
Helyszín: Magyar Fotográfusok Háza- Mai Manó Ház, 1065 Budapest, Nagymező utca 20
Időpont: 2014.06.26. (csütörtök) 18:00
A kiállítás augusztus 24-ig tekinthető meg.
Forrás, fotó, bővebb információ: Cseh Centrum