Lélegzetelállító, Magyarországon eddig sosem látott divatkiállítással nyűgözték le a Múzeumok Éjszakája közönségét a Belgrádi Politechnikum forma- és divatervező hallgatói a Szerb Kulturális Központban. Az „Objects of Desire” projekt a legősibb anyag, a bőr külünböző felhasználási módjait mutatta be, több mint negyven hallgató munkáján keresztül. A kiállításon – melyet folyamatos filmvetítések és az Élet Fája-installáció tettek még izgalmasabbá – a látogatók ízelítőt kaphattak a világszínvonalú szerb divat és dizájn világából.
Magyarországon eddig nem igen volt példa olyan jellegű kiállításra, mely a fiatal forma- és divattervezők munkái mellett a tervezési és kivitelezési fázist is ábrázolná: június 21-én azonban a Belgrádi Politechnikum vázlatokon, rajzokon, filmeken, és magukon a kész termékeken keresztül mutatta be, hogyan valósul meg egy-egy gondolat, hogyan kel életre egy ötlet a divat világában. A bőrből készült táskák, cipők és ruhák mind másod- és harmadéves hallgatók munkáját dícsérik. A Belgrádi Politechnikumon belül – mely ötven éve képez kiváló szakembereket – immár húsz éve létezik grafikusi és divattervezői szak. Itt hozták létre az „Objects of Desire” projektet is, mely a bőr külünböző felhasználási módjaira fókuszál.
Ezeket a munkákat hivatott bemutatni a mostani – július 13-ig megtekinthető – kiállítás is, melynek megnyitóján Gyurity Milán, a Szerb Kulturális Központ igazgatója elmondta: az ilyen jellegű rendezvényekkel éppen az a céljuk, hogy a szélesebb közönség felé nyissanak, és hidat képezzenek a magyar és a szerb kultúra között. „Törekvésünk sikerességét mi sem bizonyítja jobban, hogy a megnyitón köreinkben üdvözölhetjük Halasi Ritát, a Ponton Galéria igazgatóját, a Moholy-Nagy Művézeti Egyetem munkatársát” - tette hozzá.
A Belgrádi Politechnikum oldaláról Jelena Zdravković, a hallgatók mentora köszöntötte a közönséget, hangsúlyozva: a kiállításon azok a fiatal forma- és divattervezők mutatkoztak be, akik tanulmányaik során a bőrre, annak felhasználására specializálódnak. „Nemcsak azt tanítjuk meg nekik, hogyan modellezzenek, tervezzenek, hanem arra is lehetőségük van, hogy a saját gondolataikat, ötleteiket tanulmányaik során megvalósítsák” - tette hozzá Jelena Zdravković.
A kiállítás megvalósításában sokat segített Jelena Drobac, a Belgrádi Politechnikum tanára, grafikus dizájner is, akinek szeptember 18-án nyílik kiállítása a Szerb Kulturális Központban. A tárlat megnyitójára pedig szép számmal érkeztek hallgatók Belgrádból – többségüknek ez volt az első külföldi kiállítása.
Aleksandra Ristić – aki izgalmas cipőkölteményekkel érkezett – például a híres Rorschach-tesztből nyert inspirációt, a férficsizmákat tervező Senaid Čuljević pedig a természetből, illetve az antik kultúrából merített ötleteket.
A Magyarországi Szerb Kulturális és Dokumentációs Központ idén első alkalommal szerepelt a Múzeumok Éjszakája programkínálatában, így a csaknem ötszáz múzeum és kiállítóhely mellett a magyarországi szerbek kulturális intézménye is megnyitotta kapuit, és este 18 órától hajnali két óráig várta a divat iránt érdeklődő látogatókat.
Az „Objects of Desire” tárlat július 13-ig tekinthető meg a Szerb Kulturális Központban.