Az Oroszlános Udvar új, Műcsarnokban rendezett sorozatának következő vendége Mikola Rjabcsuk ukrán író, publicista, a posztkolonializmus szakértője.
Miután az ukrán elnök moszkvai nyomásra reményt sem hagyott arra, hogy vezetése alatt az ország közelebb kerül Európához, a társadalom a kijevi Majdanon szerezte vissza magának a történelmi esélyt. Moszkva azonnal megtorolta a demokratikus értékek melletti kiállást: nem ismeri el az új kormányt, nem ismeri el az ukrán állam szuverenitását, sőt a történelem elmúlt százötven évét sem ismeri el. Miközben Közép-Európában ünneplik 1956-ot és 1968-at, a társadalom helytállását, elítélve a moszkvai inváziót, miért ilyen empatikusak sokan a moszkvai válaszlépésekkel? Nem lehet ledönteni Lenin szobrát, nem lehet benyomulni a Ceauşescu-palotát megszégyenítő kincsesbarlangba?
Ezekről a kérdésekről és az ukrán identitás rejtélyeiről beszélget a nemzetközi hírű ukrán irodalmárral és társadalomkutatóval, Mikola Rjabcsukkal Pálfalvi Lajos irodalomtörténész.
Mikola Rjabcsuk az 1990-ben színre lépő posztszovjet ukrán írónemzedék (pl. Jurij Andruhovics) mestere. Kulcsszerepet játszott a posztkolonializmus ukrajnai, valamint közép- és kelet-európai honosításában. A kijevi Petro Mohila Akadémia Közép-Európai Központjában tanít, 1997-ben ő alapította a legfontosabb ukrán véleményformáló folyóiratot Kritika címmel. Könyvei lengyelül, németül, franciául és szerbül is megjelentek (Kisoroszországtól Ukrajnáig, A két Ukrajna, Metternich kertje). Írásai magyarul megjelentek még a Nagyításban, a 2000-ben és a Magyar Lettre Internationale-ban. A Ráció kiadó válogatott írásait tartalmazó kötetet tervez tőle.
Belépő: 500 Ft
Miloa Rjabcsuk Majdan 2.0 című írását Kritikák rovatunkban olvashatják.
Helyszín: Műcsarnok (1146 Budapest, Dózsa György út 37.)
Időpont: 2014. május 2. (péntek), 16.00