A harmadik rendhagyó történelemóra a A Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége és a Lengyel Intézet közös programsorozata a Szabadság Ünnepének évében, azokról, akik ott voltak, és előkészítették a változást.
Téma: Wacław Felczak – a lengyel-magyar barátság
Vendégek: Wojciech Frazik – Wacław Felczak monográfiájának szerzője, történész, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) munkatársa, Kovács István – történész, volt krakkói főkonzul
Moderátor: Mitrovits Miklós
Időpont: 2014. március 13 (csütörtök), 18.00
Helyszín: Lengyel Intézet (1065 Budapest, Nagymező u. 15.)
A soron következő, harmadik találkozó alkalmával Wacław Felczakot, a magyar-lengyel barátság egyik legfontosabb alakját mutatja be Wojciech Frazik történész, Felczak monográfiájának szerzője, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) munkatársa. Felczak a a II. világháború alatt a Lengyelország és Magyarország közötti illegális futárszolgálat szervezője és parancsnoka volt. A háború után, 1945–1948 között a London–Varsó útvonalon folytatott illegális futártevékenységet. Munkájával és befolyásos magyar kapcsolataival elévülhetetlen érdemeket szerzett a lengyel ellenállásban. A történelem és politika viharai következtében a történésznek készülő Fraziknak hosszú időre meg kellett szakítani tanulmányait. Tudományos pályáját negyvenkét évesen kezdte újra, doktori értekezését a horvát-magyar kiegyezésről írta. A krakkói Jagelló Egyetem Történeti Intézetének munkatársa volt. A hatvanas évek végén fejezte be monumentális Historia Węgier (Magyarország története) című nagydoktori munkáját. A hetvenes évektől gyakran megfordult Magyarországon, ahová legkedvesebb diákjainak tanulmányutat is szervezett. 1987 őszén Wacław Felczak három hónapot töltött az Eötvös Kollégiumban vendégtanárként. Ő volt az, aki a Bibó szakkollégium diákjait pártalakításra bíztatta. Pár hónap múlva létrejött a FIDESZ, amely 1991-ben Felczak tanár urat tiszteletbeli tagjává választotta.
A régóta húzódó professzori kinevezéséről szóló dokumentumot 1993. október 4-án nyújtotta át neki Lech Wałęsa köztársasági elnök. Wacław Felczak halála is mintegy szimbolikusan a számára oly kedves nép, a magyarok történelméhez kötődik. 1993. október 23-án hunyt el.
„A II. világháború nagy részét Wacław Felczak Magyarországon töltötte, ahol kulcsfontosságú szerepet játszott az ún. „W” képviselet megalakításában és működésében, amely a Lengyel Köztársaság külföldön működő Kormánya és az országos képviselet közötti összekötés fenntartásáért felelt. A budapesti képviselet (főként a háború első szakaszában) az Ország-Központ összekötővonal legfontosabb pontja volt, innen ismerte Felczak „Lech” számos jelentős esemény hátterét, és ezért vehetett részt ezekben […] Magatartása és állásfoglalása sok ember, és az 1956 utáni környezet számára is hivatkozási pont volt.”
(Wojciech Frazik – A Szabad Lengyelország Emisszáriusa. Wacław Felczak (1916–1993) politikai biográfiája, Krakkó 2013.)
Wacław Felczak professzor emléktábláját 2006-ban avatták a budapesti Eötvös József Collegium dísztermében, abban az intézményben, melynek az 1938/39-es tanévben diákja is volt. Az emléktábla Orr Lajos magyar szobrászművész műtermében készült a Harc és Mártíromság Emlékvédelmi Tanács megbízásából.
Wacław Felczakról bővebben itt olvashat.
Forrás, bővebb információ: www.polinst.hu