A Budapesti Szlovák Intézet ismét kiállításra invitálja az érdeklődőket, ezúttal a kortárs szlovák festészet egyik legkiemelkedőbb alakja, Michal Czinege képei tekinthetők meg.
Michal Czinege: Tölgy alatt
Kurátor: Peter Michalovič, egyetemi tanár, esztéta
A kiállítás helyszíne: Budapesti Szlovák Intézet (1088 Budapest, Rákóczi út 15.)
A megnyitó időpontja: 2013. szeptember 12., 17.00
A kiállítás zárónapja: 2013. október 18.
Michal Czinege a kortárs szlovák festészet fiatal nemzedékének egyik legjelentősebb személyisége. Tanulmányait 1999-2006 közt Csudai Iván műtermében végezte a pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán, ugyanitt folytatott DLA-tanulmányokat és ma a főiskola oktatója.Művészi programjának alapjait már egyetemi tanulmányai alatt meghatározta.
„Festményei tudatosan egyensúlyoznak a képi ábrázolás határmezsgyéjén. Michal Czinege egyrészt a figuratív festészet hagyományaiból indul ki. Az alkotói folyamat kezdetén lefotózza a környező világ részleteit, s az így létrejött statikus képeket a számítógép segítségével manipulálja. A szubsztrakció elvét alkalmazza, ami annyit jelent, hogy az eredeti képből kivonja annak bizonyos összetevőit. A beavatkozás következtében az alakok és tárgyak elmosódottá válnak, és szűkebb lesz a színskála is. Mindaddig tart a szubsztrakció folyamata, míg az alkotó el nem jut a képig, amelynek értelmezésénél szükségünk lesz bizonyos erőfeszítésre ahhoz, ha észlelni szeretnénk a tárgyat és hátterét. A kivonás folyamatával másrészt az alkotónak sikerül láttatnia azt, ami a festményt festménnyé teszi – azaz a színeket, illetve a síkok és terek kapcsolatát. E képek tehát a figuratív ábrázolás és az absztrakt felfogás, a reprezentáció és a prezentáció határán, a mimézis és a mimézis tagadása közt mozognak. Épp ez által érdekesek a számunkra Michal Czinege alkotásai” (Peter Michalovič).
Bővebb információ: Szlovák Intézet