2013. április 19-én lesz a XX. századi lengyel történelem egyik legmegrázóbb fejezetének, a varsói gettófelkelésnek a hetvenedik évfordulója.
"Félek, félek az őr-vakondtól,
Szemhéja duzzadt, mint pátriárkáé,
Ki sokat üldögélt gyertyafénynél
A Teremtés könyvét olvasva.
Mit szóljak neki én, az Újszövetség Zsidója,
Ki kétezer éve várok Jézus visszatértére?
Szétzúzott húsom elárul az ő tekintetének
És a halál segédei közé sorol engem:
Körülmetéletlenek közé."
Részlet Czesław Miłosz Egy szegény keresztény a gettóra néz című verséből.
Weöres Sándor fordítása
A varsói gettó felszámolása 1942. július 22-én vette kezdetét, ezért a megemlékezések részben már tavaly megkezdődtek. Innen röpke két nyári hónap leforgása alatt mintegy 300 ezer zsidót deportáltak a treblinkai megsemmisítő táborba. Csupán 60-70 ezren maradtak a régi gettó területén. Nekik sem voltak illúzióik sorsuk további alakulását illetően, tudták: halálos ítéletüket nem semmisítették meg, pusztán elhalasztották annak végrehajtását. Az egyedüli dolog, melyről szabadon dönthettek, haláluk módja volt: passzív beletörődés, vagy szembeszállás. Ők az utóbbit választották. A gettóban megkezdődött a fegyveres ellenállás előkészítése, melyet egy következő megsemmisítő akció esetén helyeztek kilátásba. Ennek bekövetkezése csak idő kérdése volt. Megalakult a Zsidó Harci Szervezet (lengyelül: Żydowska Organizacja Bojowa, röv. ŻOB), melynek élén a huszonegynéhány éves Mordechaj Anielewicz állt. Az első fegyveres összecsapásra 1943 januárjában került sor, mikor a német hadsereg elérte a gettó területét. A zsidó ellenállók, akik úgy gondolták, hogy ez már a vég, szembeszálltak a náci megszállókkal. Hatásosan –hiszen a németeket meglepetésként érte a váratlan akció, és néhány napos küzdelem után kénytelenek voltak kihátrálni a gettó területéről. Az összecsapás sikerén felbuzdulva felkelés szerveződött, megkezdődött a fegyverbeszerzés, a készletek felhalmozása, bunkerek építése. A Zsidó Harci Szervezetet a lengyel ellánálló-mozgalom is segítette. A felkelés 1943. április 19-én robbant ki. A német hadsereg Jürgen Stroop vezetésével az éj leple alatt körbekerítette a gettót. A megszállók szokásukhoz híven a legalantasabb gaztettet most is zsidó ünnepre tartogatták: Pészah volt, az egyiptomi kivonulás, a kovásztalan kenyér, a tavasz ünnepe.
Ebből az alkalomból Varsóban programsorozattal emlékezik a felkelés áldozataira, és Budapesten is zajlanak különböző megemlékezések.
14.00-kor kerekasztal beszélgetés lesz a Holokauszt Emlékközpontban Villanásnyi szabadság címmel, az emlékközpont és a Lengyel Intézet szervezésében. Az Örökmozgó Filmmúzeumban április 19-21 között négy zsidó tematikájú, valamint egy, a varsói gettófelkelést bemutató filmes alkotást láthatnak a nézők a POLIN- Az eltűnt világ című sorozat keretében. Az ANNO Filmklub történelmi filmeket bemutató sorozatában a Politikatörténeti Intézetben április 17-én Andrzej Wajda Nagyhét című filmjét vetítik.
Bővebb információ: www.polinst.hu