Budapestre látogat a Teatar Cvete elnevezésű bolgár társulat a Fórum 13 – színházi nevelési szakmai konferencia keretén belül 2013. április 11-14. között. A társulat a Daphne uniós program során létrehozott projektjeit mutatja be az érdeklődőknek. A foglalkozások az erőszak témakörében íródtak, és kamaszkorú gyermekeket szólítanak meg.
A rendezvényre, amelyet a Káva Kulturális Műhely szervez, a budapesti MU Színházban kerül sor, és a színházi nevelés különböző műfajait szemlélteti. A KÁVA és a Teatar Cvete kapcsolata nem új keletű, a két csoport 2011 óta dolgozik együtt a Daphne keretében. A Daphne az erőszak megelőzését és az erőszakkal szembeni küzdelmet tűzte ki céljául, és a projekt egyik része TIE társulatok munkájának a támogatása, illetve a színházi nevelés népszerűsítése a balkáni országokban. A KÁVÁ-n és a Teatar Cvetén kívül még egy román csoport is részt vett a programban: a bukaresti, fiatalokból álló Sigma Art társulat. A Daphne programban a színházi játékok vannak a középpontban, és a résztvevőknek a kortárs erőszak témakörében kellett létrehozniuk vagy egy tanítási drámaórát, vagy pedig egy színház nevelési programot. A bolgár társulat 2012 novemberében már járt hazánkban vendégként egy konferencián, ezúttal azonban saját színházi projektjét mutatja be az érdeklődőknek.
A Teatar Cvete az első bolgár társulat, amely a színházi neveléssel kísérletezik, ugyanis a drámapedagógia, illetve annak azon változatai, amelyek Magyarországon már 20 éve jelen vannak, alig ismertek Bulgáriában. Mivel a KÁVÁ Kulturális Műhelynek 20 éves szakmai múltja van a műfajban, így a magyar fél egyfajta tanári szerepben lépett fel a Daphne projektben. Az első műhelymunka 2011 októberében volt Bukaresten, ahol Takács Gábor és Bori Viktor tartott négynapos workshopot, majd 2012 áprilisában Szófiában találkoztak újra a résztvevők, ezúttal Romankovics Edit és Kardos János segített a román és bolgár társulatoknak előadásaik létrehozásában.
Az áprilisi konferencián most bemutatásra kerülnek a létrejött projektek, a bolgár együttes 11-én, 18. 30-kor egy filmvetítés keretében ismerteti két programját. Az elsőt 9-13 éves gyermekeknek írták, amelyben az iskolák életében leggyakrabban előforduló, erőszakot eredményező szituációkat dolgoztak fel. A fórumszínházi előadás után a gyermekek maguk is véleményezhetik a látottakat, új, konfliktuskezelő megoldásokat keresve az eléjük tárt helyzetekre, legyen szó rivalizáló civakodásokról, bosszantó, mindennapos kötekedésekről vagy akár egy-egy gyengébb kortárssal szemben elkövetett szándékos kegyetlenkedésről. A második program 13-16 éves kamaszok számára jött létre, és a virtuális zaklatás, illetve a közösségi oldalak veszélyeit, valamint az ehhez kapcsolódó személyi jogok problémakörét járja körül. A Sigma Art április 13-án, szombat délelőtt tart előadást Dereliction/Elhagyatva címmel, amelyet Chris Cooper azonos c. műve alapján készítettek. A program angol nyelven lesz látható.
A fórumról részletes leírást találnak a KÁVA honlapján www.kavaszinhaz.hu, a jelentkezéseket pedig a következő oldalon várják:https://docs.google.com/forms/d/172_-SH5zOTN5WaTBnUp0y6r2_2WWvwja8XjKqAXux74/viewform?sid=66f60b7ac01d89b3&token=9DR8Sj0BAAA.yZI1DVyJYGhMBkBFrmftxw.ocCrvdfdGJqDYKtRpWAVOA
Szerző: Iván Andrea