A Sziget Fesztivál Világfalu Színpada idén is különböző szláv muzsikákat kínált az arra járóknak. Volt itt minden az orosz skatól kezdve a bosnyák sevdalinkán át a balkáni rezes bandákig; ha esett, ha fújt, kora délutántól késő éjszakáig. Mi is ott voltunk - képes beszámolónk következik.
A szláv zenekarok sorát a Bécsben állomásozó, orosz, ukrán és osztrák zenészeket felsorakoztató Russkaja nyitotta, még csütörtökön, ráadásul szakadó esőben. Szerencsére azonban sem a zord időjárási viszonyok, sem a gumicsizmák nem gátoltak meg senkit (a koncert végére szó szerint) felhőtlen tombolásban.
Mire a zenekar lejött a színpadról, már a nap is sütött, a frontember, Georgij Alekszandrovics Makazaria ennek örömére meg is jegyezte, hogy ez aztán a fesztivál, ahol még az eső is eláll, mire kezdődik a buli. Az említett úriember egyébként a színpadon sem volt szűkszavú, megtudhattuk például, hogy nem ártana oroszul tanulnunk, különben mit sem értünk számaik magvas gondolataiból. A közönség oktatását megkezdve el is mesélt egy anekdotát arra nézvést, hogy milyen volt ifjúkorában, mikor azt várta, hogy pelyhedzeni kezdjen az álla – így mindenki megtanulhatta, hogy a szakáll oroszul barada. Végül még hozzátette, hogy noha sokszor léptek már fel Magyarországon, régi álmuk teljesült azzal, hogy a Szigeten koncertezhettek.
A pénteki napot nyitó Gasmac Gilmore-nak már nagyobb szerencséje volt az időjárást illetően, na és persze ezen a koncerten is bőven volt tomboló tömeg.Ez a zenekar is Ausztriából érkezett, szerb fúvósokkal kiegészülve, zenéjük azonban csak nyomokban tartalmaz valami szlávot.
A klezmer, a polka és a metál elemek mellett – leginkább a rezeseknek köszönhetően – balkáni dallamok, ritmusok és felfedezhetők benne. És ahogy azt előre megígérték, a koncert végére valóban nem maradt kő kövön.
A csütörtöki és a pénteki napot nem csak szláv zenét játszó zenekar nyitotta, hanem zárta is. Csütörtökön a Hollandiából érkezett, de bosnyák frontembert magáénak tudható Projekt Rakija volt a bulifelelős. Repertoárjukat leginkább macedón és szerb cigánydalok, a bosnyák sevdalinka kategóriájába tartozó nóták képezik, ezeket azonban saját képükre formálták. Az ismert dallamok abszolút „party arculatot” kaptak, az ekkorra már tényleg szép számú közönség nem kis örömére hatalmas turbo folk buli kerekedett.
Sem hangulatteremtésben, sem a rézfúvósok számában nem maradt el a Rakija Projekttől a péntek éjjel színpadra lépő Gipsy Burek Orkestar, amelynek felét macedón zenészek alkotják (a többiek Bretagne-i illetőségűek). Az igen csak lehűlt idő és az újabb esőzés ellenére a hamisítatlan rezes banda lelkesen húzta a talpalávalót, a hálás közönség pedig kitartóan tombolt egész hajnalig.
Németh Orsolya