Oláh Annamarival a Szláv TeXtus szerkesztője, Nicheva Stefka beszélgetett
Mondj kérlek pár szót arról, hogyan kezdtél énekelni, kivel dolgozol illetve dolgoztál együtt.
Szegedről felköltöztem Budapestre, és elkezdtem egy OKJ-s jazz-ének képzést (Egressy Béni Zeneiskola). Két év után, felvételiztem a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszakára, ahol 2010-ben szereztem diplomát.
2007-ben alakult meg a Fókatelep zenekar. Nehéz volt összeegyeztetnem a jazzel, mivel teljesen más stílus. A Fókatelep az első zenekarom. Olyan zenészekkel kezdhettem el a pályámat, akik már régóta benne vannak a zenei életben (Biljarszki Emil, Csányi Viktor, Szalay Péter, Jócsik János, Somogyi Ferenc). 2009-ben jelent meg az első lemezünk, majd 2011-ben a második.
A tánc is végigkísérte, kíséri az életemet, nyolc éves korom óta táncolok. Magyar néptánc, társas tánc, hastánc, salsa, afro tánc, indonéz tánc és flamenco. A zene és a tánc együtt jár.
2009-ben megalakult a másik zenekarom, a Meszecsinka. Biljarszki Emillel közösen hoztuk létre. Hasonló, de mégis más a két zenekar. A Meszecsinka kettőnkből alakult, a Fókatelepet öt ember hozta létre. 2012-ben jelent meg a Meszecsinka első lemeze.
Több zenekarban, produkcióban vendégszerepeltem, mint a Korai Öröm, Colorstar, Iparkutya (régen Club Era), Il/18, Second Face, énekeltem együtt Yanka Rupkinával, a világhírű bolgár népdalénekessel, Herczku Ágival, Bognár Szilvivel és Enyedi Ágnessel.
Hogy találkoztál a bolgár kultúrával?
Biljarszki Emil révén, aki bolgár. Előtte is voltam már Bulgáriában, de ő vitt bele a „sűrűjébe”. El is kezdtem bolgárul tanulni, ha kint vagyok, sok mindent megértek már.
Mennyire ismered a bolgár népdalokat? Melyik a kedvenced?
Ismerek egy jó párat, de nem mélyültem el benne. Emiltől és a bolgár barátoktól ismerem a legtöbbet. És volt szerencsém két bolgár énekesnővel is énekelni: Yanka Rupkinával és Nevena Petrovával. Hatalmas élmény volt! Van pár kedvencem, ami bekerült a repertoárba is, az „Ogrejala meszecsinka” az egyik, és innen a zenekar név is.
Ha egy szóban vagy mondatban kellene elmondanod, hogyan él Bulgária az emlékeidben, mi lenne az?
Szabadság, szerelem.
Neked fontos az energia. Mi a definíciód rá és milyen energiák uralkodnak a két népben?
Úgy tudnám megfogalmazni, hogy olyan, mint amikor egy hatalmas nevetés készül kitörni. Mielőtt kitör, előtte végigcsiklandozza belül a testet, és ettől nemcsak a kedvem lesz jó, hanem a testem is jól érzi magát. És amikor kitör a nevetés, akkor csak nevetek és nevetek, és elszállnak a gondok, gondolatok. És ettől új erőre kapok, és érzem, hogy bármire képes vagyok. Emilnek köszönhetően Bulgária hétköznapi életébe is belekóstolhattam, így nem csak úgy voltam/vagyok ott, mint egy turista. Amit eddig tapasztaltam, az nagyon meghatározó volt számomra. Bulgáriában a természet uralkodik, és hihetetlen ereje van. Amikor hazajövök onnan, nagyon hiányzik még sokáig. De hordozom magamban azokat az energiákat, amiket onnan kapok. És habár sok helyen voltam külföldön, ilyet máshol nem igazán tapasztaltam, nekem Bulgária az első (amibe lehet, hogy belejátszik egy kis elfogultság is).
Egyszer azt mondtad: „Ennek a helynek ősi energiája van.” Ebből kiindulva milyen a bolgár természet energiája?
Erős, nagyon erős. Ha ott van az ember, egyszerűen megnyugszik és minden a helyére kerül. Mindig teljesen kicserélve jövök vissza. A hegyek megerősítenek, a tenger - nem csak szó szerint – átmos. Tavaly, amikor kint voltunk, álltunk a tengernél, este volt és senki nem volt a parton rajtunk kívül. Néztem az árnyékomat a vízben, és a hullám folyamatosan föl-le járt az alakomon. Egy idő után belül is éreztem, hogy éppen viszi el a tenger belőlem, ami nem odavaló, és cserébe feltölt. Volt olyan is, hogy elindultunk kicsit sétálni egy erdőben, és elpityeredtem az örömtől, biztonságot nyújtó érzés volt.
Hogyan látod a jövőt, miben szeretnél fejlődni? Mi a végső cél?
Az újévben eddig minden nagyon jól halad. Megjött az önbizalmam sok mindenhez, bátrabb vagyok. Elkezdtem tanítani, ebben szeretnék fejlődni, hogy át tudjam adni másnak is azt, amit szeretnék. Kis célokat tűzök ki magamnak, mindenre megpróbálok odafigyelni, és mindent véghezvinni. Tudatosság és figyelem, ez az, amit gyakorolnom kell.
Mit jelent neked a színpadi maszk? Mire használod?
Igazán ott tudok úgy kinyílni, ahogy szeretnék. És ezzel mást is kinyitok. Nagyon jó érzés. Olyankor elhagyok mindent, ami foglalkoztat, és csak a zenélés, táncolás van. Tulajdonképpen felveszem az igazi arcom, ami legbelül vagyok. Segít a hétköznapi életben is, azt az érzést próbálom visszahívni, ami a színpadon kerít hatalmába.
Milyen dolgoknak örül a hétköznapi Annamari?
Ó, sok mindennek. Ezt sokáig lehetne írni, na de: amikor olyanokkal vagyok, akiket szeretek, és sokáig lehetünk együtt, mert nincs senkinek dolga. Ha jókat álmodom, ha kutyát, macskát, madarat látok (és ha még oda is jönnek hozzám, az a csúcs), ha pont akkor jön a busz, amikor odaérek a megállóba, nagyon álmosan befeküdni az ágyba. Ha pörgős szoknyában táncolok, ha vágyom valamire, és az teljesül, ha annyira nevetek, hogy nem tudom abbahagyni.
Tegyél fel magadnak egy kérdést.
Mikor fogsz már folyékonyan beszélni bolgárul?
http://soundcloud.com/meszecsinka/sets/meszecsinka/s-jDti6
https://www.youtube.com/watch?v=dh2NYgHqAwc
https://www.youtube.com/watch?v=Uj-1_lao7ug
https://www.youtube.com/watch?v=eAgEgSwM0UQ&feature=relmfu